TÜRK BÖBREK VAKFI’NDAN SOMALI MİNİKLERE 23 NİSAN HEDİYESİ

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By

2014 yılında Soma’da yaşanan maden kazasının ardından, vefat eden madencilerin çocuklarına eğitim odaklı bir proje oluşturmak üzere yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, Soma’da bir anaokulunu eğitime açtı. Soma Kaymakamlığı, Manisa İl Mili Eğitim Müdürlüğü ve Türk Böbrek Vakfı arasından imzalanan protokol çerçevesinde, üç derslikli anaokulu projesi hayata geçirildi.

Türk Böbrek Vakfı, destekçilerinin katkısı ve ilave bağışlarla anaokulu inşaatının iç donanım ve tefrişini de tamamlayarak, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti. Okulun açılışı ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebeti ile 21 Nisan tarihinde gerçekleştirildi.

Açılışa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Vekili İsmail Koç, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene,  Maden-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. TBV Yönetim Kurulu Üyeleri, TBV Mütevellileri, Türkiye Lions kulüpleri Federasyon başkanları ve üyeleri, TBV gönüllüleri ve çalışanları, ilgililer, öğrenci ve velilerinde hazır bulunduğu açılışta söz alan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Maden kazası nedeni ile vefat eden madencilerin çocukları ile madenci ailelerin yoğun olarak ikamet ettiği Zafer Mahallesi’ne bir anaokulu kazandırmanın gurunu taşıyoruz. Ayrıca bundan sonrada burada eğitim almış çocuklara ve de özellikle maden şehitlerinin tıp fakülteleri veya sağlık meslek yüksekokullarında okumaya hak kazanmış çocuklarına karşılıksız öğrenim bursu verilecektir.” dedi.

Soma Kaymakamlığı ile yapılan protokol, araştırma ve planlama çalışmalarının ardından harekete geçen Türk Böbrek Vakfı, Türk YTONG A.Ş.’nin yapı elamanlarını vakfa bağışlayacağını belirtmesi üzerine, Milli Eğitim Müdürlüğünden tahsis edilen yeri teslim alarak çalışmalara başladı.

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Sosyal Komitesi’nin düzenlediği sosyal faaliyet geliri başta olmak üzere, Türk YTONG A.Ş.’nin değerli desteği ve İMSAD -İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği üyelerinin de destekleri ile tamamlanan yapı, Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi. Ayrıca okulun eksik kalan iç teşrif ve ekipman ihtiyaçları için de bir davet düzenleyen Türk Böbrek Vakfı, vakıf gönüllüleri ve destekçilerinin bağışları ile eksik kalan ihtiyaç kalemlerini de tamamlayarak projeyi hayata geçirdi.

Gerçekleştirilen açılışın ardından ise Soma’da öğrenim gören 8-12 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine, Türk Böbrek Vakfı eğitimcileri tarafından “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimi verildi.

Leave a Comment