Kurumsal

Hakkımızda

img

Vakfımızın kuruluşundan bu yana geçen 30 yılda oldukça önemli mesafeler ve gelişmeler kaydettik. Resmi senedimizde yazılı hedef ve amaçlarımızın hepsine ulaştık. Bu başarı çizgisini hep beraber yakaladık. Gurur duyuyoruz. 30 sene evvel Resmi Senedimizi kaleme aldığımızda ütopik görünen bu hedefleri 30 sene gibi nispeten kısa bir sürede yakalamış olmak hakikaten mutlu bir olay... Ancak bizi sağlık sektöründe en üst düzeye getiren ve ödülleri almamızı sağlayan bu çizgi acaba bize yetmeli mi? Cevabı bence “kesinlikle hayır”. İşte bu gerçekten yola çıkarak Yönetim Kurulumuzda aldığımız karar gereği 2002 yılında küreselleşen dünyada, değişimi yaşayan Türkiye'mizde, misyonumuzu yeniden tanımlamaya ve 5-10 yıllık vizyonumuzu saptamaya yöneldik. Bir atölye çalışmasından sonra biz Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey profesyonel kadromuz hizmetlerimizi çeşitlendirmeye ve daha da genişletmeye karar verdik. Zira sağlığa ayrılan TC genel bütçesi içindeki % 7'lik bütçe payının son derece yetersiz kaldığı için mutlaka daha fazla çalışmamız ve yardıma muhtaç insanımıza daha çok hizmet üretmemiz gerekmektedir. Bu koşullarda köşemize çekilip 30 yılda yaptıklarımız yeter diyemeyiz. İşte bu nedenlerle İstanbul Üniversitesi ile bilimsel işbirliği sözleşmesini 15 yıl evvel imzaladık ve tam gün yasası çıkana dek başarı ile uyguladık.200'ü aşkın öğretim üyesi bize destek verdi. Böylece hizmet kalitemiz daha da arttı. Bu çerçevede yurdumuzun sağlık sorunlarına daha çok eğileceğiz, daha geniş yelpazede hizmet vermemiz sağlanacak.

Diğer güzel bir gelişme dört diyaliz merkezinde (TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, TBV Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezi, TBV Kadriye-Kenan Tunalı Diyaliz Merkezi ve TBV Kapaklı-Çerkezköy Diyaliz Merkezi) toplam 600'ü aşkın diyaliz hastasına hizmet vermemizdir. İstanbul Merter'deki Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezimiz toplam 300 hastaya hizmet vermekte ve 65 adet diyaliz cihazı ile halen dünyanın ikinci büyük merkezi konumuna, yılda 100 civarında devam eden böbrek nakilleri ile hizmet yelpazemiz doruk noktasına ulaşmıştır.

Ancak 15 Şubat 2008 kararları ile yapılan mevzuat değişikliği ile oluşan olumsuz koşullar sonucunda İstanbul Özel Hizmet Hastanemiz, Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihi itibari ile kiralanmış bulunmakta, fakat vakıf olarak denetim ve ruhsat sorumluluğumuz devam etmektedir.
Bu girişim ile vakıf tekrar maddi ve manevi güç kazanmış bulunmaktadır. 1 Mart 2010 tarihinde yapılan yönetim sözleşmesi ile Hizmet Hastanesi’ne 2 yıl içinde 4 Milyon $ civarında teçhizat, tefrişat ve tadilat yatırımları yapılmış, ayrıca doktor kadrosunda ciddi boyutta artışlar sağlanmıştır. Bu girişimler ile elit hastaneler gurubuna girmiş olan hastanemiz, birçok yeni branşta hizmet vererek, hizmet yelpazesini genişletmiş, ayrıca yılda 100 böbrek nakli hedeflenerek bu sürece başlamış bulunmaktayız.

Yapılan sözleşme sonrası alınan bedeller sonucunda, iktisadi işletmemiz konsolide bütçesinde gelir artanı vermeye başlamış, daha evvel uzun vadeye bağlanmış ve ötelenmiş iç ve dış borçların tamamı ödenmiştir. Mali açıdan rahatlamış olan vakfımız, kronik böbrek yetmezliği (KBY) koruyucu hekimliği bağlamında, tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik birçok proje ve öneri geliştirmiş ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığı’na sunarak, 2011 yılı içerisinde ve 2012 yılı ilk 6 ayında çok büyük başarı sağlamıştır. Gerek ekmekte tuz oranının azaltılması, gerek paketlenmiş gıdalarda tuz içeriği ile ilgili Türk Gıda Kodeksi’nde değişiklik yapılması konularında ciddi gelişmeler sağlanmış bulunmaktadır.

Vakfımız ,2012 ve 2013 yıllarında kamu yararına faaliyetlerini daha da arttırmış , koruyucu hekimlik adına “ aşırı tuz tüketiminin azaltılması” amacı ile “ tehlikeyi gör “temalı kamu spotu yaptırılmış, ” restoranlarda tuzlukların kaldırılması” projesine başlanılmış, bu konuda öncülük eden restoranlara “ tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.

“ Tehlikeyi Gör “ isimli, “ aşırı şeker tüketiminin azaltılması” amaçlı TV ve Radyo Kamu Spotu, ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış, “ organ bağışı” konusunda yaptırılan “ beni bağışla” isimli TV ve Radyo kamu spotları başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere çok büyük beğeni kazanmış, RTÜK onayı ile ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış, 14 Mart 2014 tarihinde dünya böbrek günü münasebeti ile “ organ bağışı” konulu düzenlenen basın toplantısına görsel ve yazılı basın mensupları büyük ilgi göstermişler, konusunda uzman akademisyenlerce “ kadavradan organ bağışı” en geniş şekilde anlatılmıştır. Ayrıca organ bağışının yapılmasının tüm süreçlerini anlatan bir video çekimi yaptırılarak ilgili tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına dağıtılmış, organ bağışı çalışmalarımız bir çok mecrada yayınlanmıştır.

Vakfımızın yine önemli amaçlarından olan, böbrek sağlığının korunması yönünde, erken yaşlarda bilgilenme ve bilinçlendirmeyi arttırmak üzere, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlık beslenme” konusunda eğitimler vermek üzere bir protokol imzalanarak eğitimlere başlanmıştır.

Koruyucu hekimlik adına “ böbrek sağlığının korunması, sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” isimli eğitime muhtelif kurum ve kuruluşlarda devam edilmiş, gelen talepler elverdiğince karşılanmaya çalışılmış, İstanbul dışındaki illerde de eğitimlere devam edilmiştir.

Ekim 2013 tarihinde Vakfımızın da üyesi olduğu ve 2011–2013 yılları arasında Vakıf Başkanımı tarafından Başkanlığı yürütülen IFKF (Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu )tarafından Vakıf başkanımıza dönem başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalar nedeni ile” üstün başarı” sertifikası verilmiş, Vakfımız tarafından hazırlanan dünya böbrek günü faaliyetleri konulu poster” ikinci kez birincilik ödülünü”kazanmıştır.

İstanbul’dan sonra Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapılarak, Tekirdağ ilindeki öğrencilere de “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlıklı beslenme ” isimli eğitimler verilmeye başlanmıştır.

2014 dünya böbrek günü etkinlikleri için, ana tema olarak “ güne bir bardak su ile başla” konusu geniş bir şekilde işlenmiş, muhtelif etkinlikler yapılmış , bu konuda hazırlanan kamu spotu kısa süre içinde RTÜK tarafından onaylanarak Ulusal ve Yerel TV lerde yayınlanmaya başlamıştır. Vakfımızın faaliyetlerine destek veren ve kamuoyunu sağlık konularında bilgilendirerek kamu hizmeti veren basın mensuplarına ve kurumlarına, ilk defa “ medya ödülleri” töreni düzenlenmiş, dallarında seçilen basın mensubu kişi ve kurumlara ödüller verilmiştir.

2014 yılında ve 2015 başlarında ünlü futbolcularla “Ağrı kesici ilaçların bilinçsiz kullanımı” ve “Böbrek taşları” konulu iki kamu spotu daha hazırlanmış bulunmaktadır.

2015 yılı faaliyetlerimiz geçmiş yıllara göre daha yoğun olarak gerçekleşti.

Malkara Diyaliz Merkezimizin sürdürülebilirliği kalmadığı için 27 Ocak 2015 tarihinde kapatılarak, eksiksiz tüm hastalarına Tekirdağ Diyaliz Merkezimizde tedavileri devam edildi. Malkara Merkezimizin ruhsatında bulunan 5 cihaz Tekirdağ Merkezimize, 10 cihazda Kapaklı Merkezimize taşındı. Kapaklı Merkezimize ilave yapılan 220 m2 inşaatla merkezimizin diyaliz salonları genişletildi ve 7 Mayıs 2015 tarihinde kullanıma açıldı.

13 Mart 2015 Dünya Böbrek Gününde “bilinçsizce ağrı kesici kullanımının böbreklere verdiği zararlar” teması işlendi.

30 Mayıs 2015 tarihinde Vakfımızın resmi kuruluşunun 30. Yılını tamamladık, bu münasebetle çeşitli planlar yaptık.

Tekirdağ ve Kapaklı Diyaliz Merkezlerimiz yapılan tadilat ve renovasyonlarla modern hale getirildi.

30 Nisan 2015 tarihinde Zorlu PSM de ikinci Medya Ödülleri törenimizi gerçekleştirdik.

31 Temmuz 2015 tarihinde Trakya Bölgesinde böbrek sağlığının korunması ve böbrek hastalıkları ile mücadele projemiz, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından onaylanarak sözleşmeye bağlandı.

Vatandaşlarımızı böbrek sağlığı hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için sahada verilen eğitimler bu yılda da çeşitli il ve ilçelerde, öğrenci ve yetişkinlere yönelik daha yoğun devam etti. Ayrıca bu yıl vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirilmelerinde sosyal medyayı daha fazla kullandık, sağlıklı beslenmeye yönelik özel hazırlatılan kısa video çekimleri, facebook sayfamızda yayınlandı ve yoğun beğeniler aldı.

2016 yılında vakıf faaliyetlerimizi aynı hızla sürdürdük. Trakya Kalkına Ajansı projemiz çerçevesinde 9 Ocak – 21 Şubat 2016 tarihleri arasında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri kapsamında birinci basamak hekimlere değerli mütevellilerimiz Sayın Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever başkanlığında, Sayın Prof. Dr. Tevfik Ecder‘in katılımıyla, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytaç Öncül ve Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Dinççağ tarafından vakfımız tarafından Türkiye’de ikinci defa “kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele” eğitimleri verildi. Bu süre zarfında aynı illerde okul eğitimleri de gerçekleştirildi.

2016 Şubat ayında yayınlanan Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı tarafından Türk Böbrek Vakfı diyaliz hastalarına yapılan “Hemodiyaliz Hastalarının Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörlerin Araştırılması” çalışmasının uluslararası mukayese raporunda, alt ölçekte fiziksel işlev, fiziksel rol, sosyal işlev fonksiyonlarında, vakıf hastalarının ABD, Japonya ve Avrupa hastalarından daha iyi durumda olduğu görüldü.

7 Mart 2016 tarihinde “çocuklarda böbrek sağlığı” ana teması ile Dünya Böbrek Günü’nü kutladık. Bu kapsamda hazırlanan görsellerimiz ülke çapında çeşitli mecralarda yayınlandı, çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu yıl ilk defa 9 Mart 2017 tarihinde Dünya Böbrek Günü konseri düzenledik. Sanatçı Karsu’nun hem piyano çalarak ve hem de bir birinden güzel şarkıları seslendirerek sahne aldığı bu konserde orkestra üyelerinden birinin diyaliz hastası olması konsere farklı bir özellik ve derinlik getirdi.

17 – 18 Mayıs 2016 tarihlerinde OYAK Çimento Grubu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “böbrek sağlığı eğitimi ve kamuya hemodiyaliz cihazı bağışı” projesinin son ayağını Denizli OYAK Çimento Fabrikası’nda gerçekleştirdik.

11 Ekim 2016 tarihinde Dünya Obezite Günü münasebeti ile vakfın konferans salonunda Vakıf Başkanımız Timur Erk’in moderatörlüğünde, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Lale Sever ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu’nun ve basının katılımları ile yapılan panelde çocuklarda böbrek sağlığı, eğitim, öğrenim, aile ve toplumsal davranışlar açısından irdelendi.

Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu tarafından hazırlatılan ve Türk Böbrek Vakfı’nın kurulduğu günden itibaren 30 yıllık şanlı mazisinde yaptığı hizmetlerin toplandığı “Türk Böbrek Vakfı 30. Yıl Almanağı” yayınlandı.

“Böbrek Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme Ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimleri, öğrencilere ve yetişkinlere yönelik sunumlarla aralıksız devam etti.

9 Mart 2017 tarihinde “Çocukluk Çağı Obezitesi İle Mücadele” ana teması çerçevesinde, oyuncu Wilma Elles ve sporcu Hasan Yalnızoğlu’nun proje yüzümüz olarak yer aldığı Dünya Böbrek Günü’nü coşkuyla kutladık. Bu temanın içini dolduran birçok etkinlik gerçekleştirdik. Görsellerimiz Türkiye’de birçok il ve ilçede çeşitli mecralarda yer aldı. UPS Spor Kulübü’nün kapalı spor salonunda Wilma Elles, Hasan Yalnızoğlu, İpek Tanrıyar, Cedi Osman, Doğuş Balbay ve Vedat İnceefe’yle basının ve seyirci olarak 500’den fazla öğrencinin katıldığı “çocuk ve egzersiz” etkinliğinde evde veya okulda yapılabilecek temel egzersiz hareketleri 150’ye yakın sporcu çocuk tarafından izleyicilerin ve basının önünde gerçekleştirdi. Etkinlikte sağlıklı ve sağlıksız besinler tanıtıldı, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Nurdan Bilgen, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan ve Vakıf Başkanımız Timur Erk tarafından çocukluk çağı obezitesi ile mücadele konusunda basına demeçler verildi. Çocukları spor yapmaya özendirmek için oyuncu Wilma Elles’in ve sporcu Hasan Yalnızoğlu’nun çocuklarla birlikte çeşitli egzersizler yaptığı videonun çekimi yapıldı ve söz konusu video çok çeşitli mecralarda yayınlandı.

21 Nisan 2017 tarihinde vakfımız kalıcı bir esere daha imzasını attı. Soma’da 13 Mayıs 2015 yılında yaşanan maden kazasında vefat eden madencilerin çocuklarına destek olma üzere düzenlediği vakfımızın etkinliklerde bu amaç için toplanan bağışlar ve vakıf destekçilerimizin katkıları ile Soma’da madenci ailelerin ikamet ettiği İstasyon Zafer Mahallesine 150 öğrenci kapasiteli modern bir anaokulu yaptırıldı. “Türk Böbrek Vakfı Soma Anaokulu” ismi ile Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlanan okulumuzun resmi açılışını Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in himayelerinde 21 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirdik.

Vakfımız, Adım Adım Oluşumu içinde yardımseverlik koşu projelerinde desteklenen STK’lar arasına katıldı. Vakfımızın toplumu böbrek sağlığı hakkında bilinçlendirmek adına başladığı kamu yararına yeni projesinde hedef, gönüllü koşucuların topladıkları bağışlarla kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan hemodiyaliz cihazından beş adet alarak ihtiyacı olan devlet hastanelerine bağışlamak oldu. Bu yönde çok çeşitli etkinlik ve faaliyetler düzenlendi. 12 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen İstanbul Maratonu’nda gönüllü koşucularımız vasıtası ile toplanan bağışlarla üç adet hemodiyaliz cihazı satın alınarak T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne yazılı olarak bildirildiği üzere Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağışlandı.

14 Kasım 2017 tarihinde vakıf konferans salonunda Vakıf Başkanımız Timur Erk’in moderatörlüğünde, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. İlhan Satman ve İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu’nun ve basının katılımlarında düzenlenen panelde çocukluk çağında diyabetin böbrek sağlığına etkisi ve glisemik endeksin obeziteye etkisi tartışıldı.

27 Kasım 2017 tarihinde Fairmont Otel’de 4.Türk Böbrek Vakfı Medya Ödülleri Töreni gerçekleştirildi. Sağlık alanında yazıları, araştırmaları ve makaleleri ile toplumu bilgilendiren ve kamu yararına hizmet veren basın mensuplarının ve kuruluşlarının çeşitli çalışmalarının değerlendirilmesinden sonra kazananlara ödüllerini takdim ettik.

13. Dünya Böbrek Günü, bu sene 8 Mart Kadınlar Gününe denk gelmesi sebebiyle ‘’Kadınlar ve Böbrek Sağlığı’’ ana teması işlendi. Bu çerçevede Türk Böbrek Vakfı olarak ‘’Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor’’ konulu çalışmalar hazırladık. Bu çalışmaları ülke düzeyinde çeşitli mecralarda yayınladık. Sayın Timur Erk’in Moderatörlüğünde, Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Doç. Dr. İbrahim Kalelioğlu ve uzun yıllar diyabet ile mücadele eden sanatçı Burçin Orhon’un katılımları ile 5 Mart tarihinde bir panel gerçekleştirildi. Yine Dünya Böbrek Günü faaliyetlerimiz çerçevesinde, 9 Mart tarihinde, Timur Erk Moderatörlüğünde Prof. Dr. Ela Keskin, Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm’ün katılımlarıyla, Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğiyle bir panel daha düzenlendi. Panelin sonunda Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları korosu bir konser verdi.

Şeker ilave edilmiş gıdalarda, kullanım yoğunluğu artan “NBŞ” ( nişasta bazlı şeker) in insan sağlığına olan zararları hakkında yoğun bir kampanya başlattık. Yazılı, görsel ve internet medyasında konuyu derinlemesine irdeledik, sosyal medyada açıklamalarda bulunduk. Sonunda T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yayınladığı bildiri ile NBŞ’nin zararları bilimsel olarak kamu oyununa duyuruldu. NBŞ kotası % 10 dan % 5 e düşürüldü.

Vakfımız bünyesinde hazırlamış olduğumuz diğer bir proje, “İdrar Renginiz Sağlığınıza Dair Bir Çok Şey İfade Edebilir” ana temasındaki ‘’İdrar Afişlerimiz’’ ve tıbbi bilgi notu çok büyük ilgi gördü, görsel, yazılı ve internet medyasında geniş yer aldı, sosyal medyada beğeni ile izlendi. Afişimiz İstanbul ve Trakya’daki okullara dağıtıldı, gelen taleplerle 76 şehirde, 2422 farklı kurumda, 10.000’den fazla afiş asıldı. Halen afiş talepleri karşılanmaya devam etmektedir.

Özellikle çocuklar tarafından yoğun olarak tüketilen “şeker ilave edilmiş içecekler” için, “içeceklerdeki şeker miktarı hiç düşünmediğiniz kadar yüksek olabilir, günde en az 8 bardak su için” konulu proje çerçevesinde, “şeker afişi” hazırladık. Bu afişteki amaç, gazlı içeceklerde, soğuk çaylarda, meyve sularında, aromalı sütlerdeki şeker miktarını göz önüne çıkarmak ve tüketicileri bilinçlendirmek. Hazırlanan afiş ve bilgi notu, görsel, yazılı ve internet medyasında, sosyal medya kanallarında yayınlandı. İstanbul ve Trakya’daki okullara dağıtıldı ve gelen taleplere göre ülkemizin muhtelif yörelerine, okullarına gönderildi. Afiş dağıtımı devam etmektedir.

Türk Böbrek Vakfı olarak İzmir’e temsilcilik vererek, Ege Bölgesi’ndeki faaliyetlerimiz yaygınlaştırılmaya başladı. Bu çerçevede ilk olarak 30 Mart tarihinde Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla 80. Yıl Ortaokulu öğrencilerine yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirdik. Eğitim çalışmamıza 7-8.sınıflarda öğrenim gören 80 öğrencinin yanı sıra öğretmenler, veliler ve İzmir İmbat Lions Kulübü üyeleri de katıldı. Ege bölgesinde 1.basamak hekimlere, İzmir’deki okullara eğitimler planlanmaktadır.

Aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararlarından korunmak için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ettik. Ambalajlı gıdaların içerik etiketlerinde şeker ve tuz miktarlarını daha dikkat çekici hale getirmek için, İrlanda Kalp Vakfı’nın benzer bir çalışmasından ilham alınarak, paketli ve ambalajlı yiyecek ve içeceklerdeki tuz ve şeker miktarlarını renklerle belirten ‘Trafik Işıkları” modelindeki projemizde, başta çocuklar olmak üzere, tüketicilerin bu konuda farkındalıklarının arttırılması hedeflendi. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına da projemizi sunduk ve önerilerde bulunduk, Bakanlık önerilerimizi uygun buldu. 2019 yılı sonuna kadar zorunlu uygulamaya geçileceğini öğrendik.

Trafik ışığı renklerinin gıda ambalajlarına uyarlanması gibi oldukça basit bir temele dayanan bu projede, yiyeceğin veya içeceğin her 100 gramındaki tuz ve şeker içeriğinin miktarı vurgulanıyor. Buna göre her 100 gramında 1,5 gramdan daha fazla tuz ile 22,5 gramdan daha fazla şeker bulunan gıdalar kırmızı renkle belirtiliyor. Kırmızı uyarı, söz konusu ürünün tüketilmemesi veya oldukça sınırlı tüketilmesi gereğini işaret ediyor. Sarı renkli uyarı, her 100 gramında en az 0,3, en fazla 1,5 gram tuz ile en az 5, en fazla 22,5 gram şeker içeren gıdaları kapsıyor. Bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin dikkatle tüketilmesi öneriliyor. Yeşil renkli uyarı ise güvenle tüketilebilecek ürünleri kapsıyor. Bu gruptaki gıdaların 100 gramında 0,3 gramdan daha az tuz ile 5 gramdan daha az şeker bulunuyor. Porsiyon başına sağlıklı miktarlarda tuz ve şeker içeren bu gıdaların da yine aşırı tüketilmemesi önemle hatırlatılıyor.

Bu proje kapsamında 30 Mayıs Çarşamba günü, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Sayın Timur Erk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yard. Timur Tuğral, Sporcu Hasan Yalnızoğlu, Murat Kölük İ.Ö.O öğrencilerinin ve basın mensuplarının katılımı ile İBB Florya Sosyal Tesislerinde proje lansmanını gerçekleştirdik.

Halkı aşırı şeker tüketiminin zararları konusunda bilinçlendirme çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Aşırı şeker tüketiminin vücudumuzdaki hangi organlara zarar vereceğini ‘’İce Berg’ şeklinde anlatan bir kamu spotu hazırladık ve RTÜK den iznini aldık. Kamu spotunu ulusal ve yerel TV ve Radyo kanallarına gönderdik. Video halen TV ve radyolarda, sosyal medyada yayınlanmaya devam ediyor.

2019 Yılı Dünya Böbrek Günü’nde, özellikle çocuklarda obezite ile mücadele kapsamında ana temamızı obezite olarak seçtik ve F&F Reklam Ajansı tarafından ironik bir söylemle hazırlanan Obez Market projesini hayata geçirdik. Bu proje çerçevesinde, Türk Böbrek Vakfı olarak Dünya Böbrek Günü’nde çeşitli etkinliklerle çarpıcı bir çalışmaya imza attık.

Çocuklarda obeziteye neden olan paketli, işlenmiş, içeriğinde aşırı tuz, şeker ve kalori barındıran gıdaların ele alındığı proje kapsamında sanal olarak işleyen ObezMarket.com sitesinde, sanal alışveriş sepetine eklenen abur- cubur gıdaların, fiyatları değil her bir üründe tek tek veya toplam olarak alacağınız tuz, şeker ve kalori miktarınız, dolayısı ile sağlığınızdan kaybınız hesaplanıyor.

ObezMarket.com sitesinde yer alan ve tarafımızdan piyasadaki muadillerine göre tasarlanmış ürünler; Lıkır, Şekerim, Chikolat, Çıtırtı gibi isimlerle adlandırılarak çocuklarda ve yetişkinlerde farkındalık yaratan ironik bir söylem kullanıldı.

Her bir ürünü aslına uygun olarak ciddi bir hazırlık aşamasının sonrasında hayata geçirdiğimiz ObezMarket.com projesinde, Dünya Böbrek Günü’nde bir günlük bir market de açarak algıyı pekiştirdik. Görsel ve yazılı basının büyük ilgi gösterdiği proje, toplum tarafından da beğeni ile karşılandı ve projeyi mevsimsel özelliklere göre yıl boyunca sürdürdük.

Yıllardan beri çocuk sağlığı ile ilgili çalışmalarımız kamuda gerekli etkiyi yarattı. Sağlık, Tarım ve Orman ve Milli Eğitim Bakanlıklarını bir araya getirerek, okul kantinlerinde sağlıklı yiyeceklerin “okul gıdası” logosu ile satılması kararını oluşturdu. Her ne kadar uygulaması bir (Eylül 2020’ye kadar) yıl ertelenmiş olsa da en azından önümüzdeki yıl bu uygulamaya geçilecek.

Bunun yanında sosyal medya ve diğer dijital iletişim mecralarında söylem dilimizi daha sempatikleştirmek üzere 34 yıldır kendini ülkemizde böbrek sağlığına adamış olan Sayın Timur Erk’in şahsında karikatürize ederek Böbrek Dede’yi yarattık. Artık sosyal medya ve dijital ortamlarda, kamu yararına olan tüm söylemlerimizi “Böbrek Dede” karakteri üzerinden, onun kendine has üslup ve tonunda yayınlıyoruz.

Böbrek Dede için TBV’nin 2011 yılından beri sahada vermiş olduğu böbrek sağlığı eğitimlerinin tamamını kapsayan ve üç kitapçıktan oluşan bir seri oluşturduk. Bu kitapçıklar, 14 kasım 2019 tarihinde yapılan lansman sonrası ilgili kurumlara ve 7-12 yaş aralığındaki öğrencilere dağıtılmaya başlandı. Ayrıca bu kitapçıklarımıza tbv.com.tr sitemizdeki “Kurumsal Yayınlar” bölümünden de ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizi yeniledik, yeni teknolojide hazırlanmış sitemiz sayesinde böbrek sağlığı ile ilgili herkese daha kolay bilgi ve belge sağlama imkanımız oluştu.

Türk Böbrek Vakfı’nın, ülkemizde böbrek sağlığının korunması ile ilgili son yirmi yıllık çalışmalarını Timur Erk’in kaleminden kitaplaştırılarak önemli bir kaynakça oluşturduk. Bu kitap da ilgili tüm kişilere ve kurumlara dağıtıldı.

7-12 yaş aralığındaki öğrencilere verilen “Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri” eğitimlerinin daha fazla yaygınlaşmasını sağlamak üzere İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan protokoller kapsamında, gönüllü ve görevlendirilen öğretmenlerimize ”eğiticinin eğitimi” seminerleri verilmeye başlandı. 2019 yılında protokol yapılmış İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayısını 10’a yükselttik ve 22 ilde bilfiil eğitim verdik. Hedef, her yıl bu sayıyı arttırarak 81 ile ulaşmak.

Bütün bu çaba ve hizmetleri ile vakfımız, sağlık vakıfları arasında LİDER konumuna yükselmiş bulunmaktadır.

2020 yılında Üç kitapçıktan oluşan, böbrek sağlığının korunması amaçlı, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı önerilerini içeren böbrek dede kitapçıklarımızı, eğitim verilen okullarda, dağıtmaya başladık. Yazılı ve görsel basından kitapçıklar hakkında çıkan haberleri takip eden ve henüz eğitim protokolümüz olmayan bir çok il ve okuldan da bu kitapçıklar için gelen talepleri karşılamaya çalıştık.

“sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” eğitimimiz için, Yozgat, Afyonkarahisar, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile protokol imzaladık. Bu illerde Valilerimizi ve Belediye Başkanlarımızı da ziyaret ederek projelerimizi anlattık, gönüllü veya görevlendirilmiş değerli öğretmenlerimize eğiticinin eğitimlerini ve öğrenci eğitimlerini gerçekleştirdik. Böylece İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile protokol imzaladığımız il sayısı 15’e çıktı. Protokol imzalamaksızın davet üzerine gittiğimiz 11 il ile birlikte toplam ulaştığımız il sayısı 26 ya yükseldi.

15. senede dünya böbrek gününü, 11 Mart 2020 tarihinde, “böbrek sağlığı için 8 altın kural” ana temasında kutladık. İnsanların ömrü boyunca böbrek sağlığını korunması için yapması gereke 8 altın kuralı, yaşamda gerçek survivor spor yarışması olarak betimlendirdik ve çalışmalarını bu yönde hazırladık. Zeytinburnu’ nunda bulunan ÜNSPET Kapalı Spor Salonunda, DBG etkinliğimizi, sporcu Mütevellimiz Sn. Hasan Yanlızoğlu ve manken Tuba Melis Türk’ün beraberinde genç sporcular ile geniş öğrenci katılımında, 8 istasyonlu aksiyonlu survivor şeklinde gerçekleştirdik.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz sosyal ve ekonomik etkilere neden olan koronavirüs salgını, vakıf faaliyetlerimizi de etkiledi. Bütün yüz yüze eğitim, toplantı ve faaliyetlerimizi durdurduk. Vakıf ve diyaliz merkezlerimizde en üst seviyede pandemi tedbirlerini aldık.

65 yaş ve üzerinde vatandaşlarımız için, tüm tedbirler alınarak, “bağışıklığı arttırıcı egzersiz” etkinliği, yaz aylarında su tüketiminin önemini vurgulayan, tarım çalışanları için su tüketim etkinliği gibi çok az sayıda etkinlik gerçekleştirebildik. Temmuz ayından Eylül ayının sonuna kadar olan sürede, instagram hesabımızdan, halkımızın su içme alışkanlığını ortaya çıkaran anket çalışması düzenledik, 850.000 den fazla katılımcının geri bildirimlerinden , ülkemizde su içme alışkanlığı hakkında önemli veriler elde ettik, kamu oyu ile paylaştık.

“aşırı tuz ve şekerin zararları, obezite, sağlıklı beslenme ve hayat tarzı” eğitimlerimizi, T.C. Milli Eğitim Bakanlığının online eğitim platformu olan EBA-TV için, yüksek teknoloji içeren 6 ayrı video içinde hazırlayarak T.C. Milli Eğitim Bakanlığına teslim ettik. “böbrek dede kitapçıklarımızı” özel seslendirilmiş online eğitimlere uygun dijital şekle dönüştürdük ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığına teslim ettik.

2021 Yılında da Vakıf faaliyetlerimizi pandeminin koşulları altında gerçekleştirdik.

Yönetim Kurulu, Mütevelli Heyeti, Danışma Meclisi, Diyaliz Merkezleri Proje Gurubu toplantılarımızı ve eğitimlerimizi online olarak gerçekleştirdik.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT ile yaptığımız üçlü protokol ile 6 adet böbrek sağlığı eğitim videolarımız , TRT-EBA TV de yayınlanmaya başlayarak, 18 milyon öğrenciye ulaştık. 2020 yılında yaptıklarımızın info grafiğini 2021 yılı başlarında dijital mecralarda yayınlayarak Vakfımızın faaliyetleri hakkında kamu oyununu bilgilendirdik.

Öğrenci ve yetişkinlere yönelik “sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” eğitimlerimizi dijital platformlar üzerinden gerçekleştirdik.

Covid-19 etkileri ve özellikle böbreklerde yapacağı hasarlar konusunda toplumumuzu bilgilendirdik.

16. sı gerçekleşen Dünya Böbrek Gününü, 11 Mart 2021 tarihinde ve o hafta boyunca kutladık. 2021 yılının ana teması olan “böbrek hastalığı ile iyi yaşamak” konusunu koruyucu hekimliği ön plana çıkaran “Karar Senin” isimli çalışmamızla sağlıklı beslenme ve doğru yaşam alışkanlığının böbrek hastalıkları başta olmak üzere tüm kronik hastalıklar için ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Özel olarak çekimini gerçekleştirdiğimiz videomuzu tüm dijital platformlarda, statik görselini de konvansiyonel reklam mecralarında yayınlayarak, toplumu bilgilendiren mesajlarımızın geniş kitlelere ulaşmasını sağladık.

23 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi online olarak Türkiye’deki tüm 1. Basamak Hekimlere yönelik “kronik böbrek yetersizliği ve paydaşları” eğitimini gerçekleştirdik.

Temmuz ayının başında pazarda açtığımız tezgah ile meyve tüketiminde porsiyon kontrolünün önemini vurgulayan bir etkinlik gerçekleştirerek meyve şekeri konusunda kamu oyununu bilgilendirdik.

Ağustos ayı başında Beşiktaş iskele meydanında böbrek ve vücut sağlığı açısından su tüketimine dikkat çekmeyi amaçlayan modern bando eşliğinde gerçekleştirilen etkinlikte halka su ve konu ile ilgili broşürler dağıtıldı.

60-72 aylık okul öncesi çocuklara yönelik hazırladığımız sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi amaçlayan “Doğru Beslen, Sağlıklı Kal” isimli anaokulu eğitim setlerimizi dağıtmaya başladık. “Doğru Beslen Sağlıklı Kal” isimli eğitim projemiz, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ve OBADER (2013) rehberine uygun olarak hazırladığımız set içindeki materyaller uygulama kılavuzu ve videosu ile okul öncesi öğretmenleri için sınıflarında hemen kullanılabilecek şekilde eğitim planı ve eğitim materyalleri hazır hale getirilmiş olup ayrıca öğretmenlere yüz yüze veya uzaktan bir eğitim gerektirmeyecek şekilde oluşturulmuştur. İki eğitim modülünden oluşan eğitim seti öğretmenlerin okul öncesi çocuklar için planlayacağı kazanım ve göstergeleri içerecek şekilde resimli hikâye kitapları, etkinlik materyalleri, ses ve görüntü videoları ile müzik-hareket, bilişsel etkinlikler, drama, Türkçe –dil, oyun etkinlikleri ve aile katılımından oluşmaktadır.

3-9 Kasım organ bağışı haftası münasebeti ile yaptığımız çeşitli etkinliklerin dışında, 9 Kasım tarihinde, TJK tarafından 1. Türk Böbrek Vakfı koşusu düzenlendi. Koşunun yapıldığı hafta boyunca TJK TV den at yarışı severlere organ bağışı hakkında bilgiler verildi. Yarış sonrası yapılan seromonide kupa ve şiltler verilirken organ bağışı hakkında basın toplantısı yapıldı.

36 yılda yakaladığımız bu çizgiyi yaratan başta yıllardır benimle beraber muhtelif Yönetim Kurullarında çalışmış ve çalışmakta olan Yönetim Kurulu üyelerimize, üst düzey yöneticilerimize ve en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm bağışçılarımıza ve mütevellilerimize, basına, bizi desteklemiş bulunan tüm yerel yöneticilere, üst düzey bürokratlara ve mülki amirlere, siyasi otorite mensuplarına içten şükranlarımı sunar, bundan sonraki çalışmalarımızda da desteklerinizin devamını dilerim.

Aralık 2021

Timur ERK

2021

14 Ocak 2022

2021 yılını da pandeminin etkileri altında geçirdik. Vakıf etkinliklerimizi her ne kadar kısıtlansa da, dijital ortamda ciddi gelişmeler ve başarılar sağladık. 2021 yılı Dünya Böbrek Gününü yine 11 Mart 2021 tarihinde kutladık. Böbrek Hastalığı ile İyi Yaşamak” teması üzerinden , “ Karar Senin” isminde çalışmamızla, koruyucu hekimliği ön plana çıkardık. “Karar Senin” diyerek, sağlıklı beslenme ve doğru yaşam tarzının ne kadar önemli olduğunu anlattık. Bu konuda çekilen videomuzu tüm dijital platformlarda, statik görselini konvansiyonel reklam mecralarında yayınlayarak geniş kitlelere ulaştık.

2020

14 Ocak 2021

15. senede dünya böbrek gününü, 11 Mart 2020 tarihinde, “böbrek sağlığı için 8 altın kural” ana temasında kutladık. İnsanların ömrü boyunca böbrek sağlığını korunması için yapması gereke 8 altın kuralı, yaşamda gerçek survivor spor yarışması olarak betimlendirdik ve çalışmalarını bu yönde hazırladık. Zeytinburnu’ nunda bulunan ÜNSPET Kapalı Spor Salonunda, DBG etkinliğimizi, sporcu Mütevellimiz Sn. Hasan Yanlızoğlu ve manken Tuba Melis Türk’ün beraberinde genç sporcular ile geniş öğrenci katılımında, 8 istasyonlu aksiyonlu survivor şeklinde gerçekleştirdik.

2019

12 Aralık 2019

Bu sene Dünya Böbrek Gününde çarpıcı bir projeye imza attık. Paketli, işlenmiş, içeriğinde aşırı tuz, şeker ve kalori bulunan gıdaların, sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri ironik bir söylemle “Obez Market” projesi ile sunuldu ve projeyi yıl boyunca çeşitli şekillerde işleyerek 8 milyondan fazla kişiye ulaştık. Halen yayında olan ObezMarket.com sitesi, vatandaşlarımıza abur-cuburlar hakkında bilgi vermeye devam ediyor.

2018

14 Mart 2018

13. Dünya Böbrek Günü, bu sene 8 Mart Kadınlar Gününe denk gelmesi sebebiyle dünyada ‘’Kadınlar ve Böbrek Sağlığı’’ ana teması işlendi. Bu çerçevede Türk Böbrek Vakfı olarak ‘’Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor’’ konulu çalışmalar hazırladık.

2017

9 Mart 2017

Dünya Böbrek Gününü, “çocukluk çağı obezitesi ile mücadele” ana teması çerçevesinde yaygın olarak çeşitli etkinliklerle kutladık.

21 Nisan 2017

Soma Türk Böbrek Vakfı Anaokulunun resmi açılışını gerçekleştirdik.

2016

1 Ekim 2016

Ekim 2016 tarihinde Kapaklı Diyaliz Merkezimizde, hemodiyaliz tedavisinin riski olan HCV+ virüs yayılmasını 22 hastada yaşadık. Bakanlığın uyguladığı ek tedbirler ve merkezimizde yapılan enfeksiyonla mücadele çalışmaları ile bu yayılma tamamen önlendi. İstanbul, Tekirdağ ve Edirne illeri başta olmak üzere öğrenci eğitimleri yaygınlaştırıldı.

1 Ocak 2016

Ocak-Mart 2016 tarihleri arasında, Trakya Kalkınma Ajansı Projesi çerçevesinde, Kırklareli, Edirne,Tekirdağ İllerinde 1. Basamak hekimlere( Aile Hekimi, Toplum Sağlığı Merkezi hekimleri, Acil Servis Hekimleri) Trakya bölgesinde ilk defa “kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele” eğitimleri verildi. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ illerinde ,sağlıklı beslenmeye yönelik, öğrencilere konferans salonlarında toplu eğitimler gerçekleştirildi. 9 Mart 2016 tarihinde Z.P.S. Merkezinde geniş katılımlı Dünya Böbrek Günü Konserini,26.04.2016 tarihinde 3.Medya Ödülü Törenimizi gerçekleştirdik.

2015

30 Mayıs 2015

30.05.2015 Türk Böbrek Vakfının kuruluşunun 30. Yılı . Malkara Diyaliz Merkezimizi kapatarak, ruhsatındaki 10 cihazı Kapaklı Diyaliz Merkezimize 5 cihazı da Tekirdağ Merkezimize taşıdık. Kapaklı Diyaliz Merkezimize ilave inşaat yaparak diyaliz salonlarını genişlettik. 31.07.2015 tarihinde Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya bölgesinde böbrek sağlığının korunması projemizi kabul etti.

2014

7 Nisan 2014

07/04/2014 TBV çalışmalarını kamuoyuna duyuran ve sağlık haberleri ile kamu yararına halkı bilgilendiren basın mensupları ve kurumlarına yönelik, Türk Böbrek Vakfı Birinci Medya Ödülleri Töreni Zorlu Center PSM'de gerçekleşti.

13 Mart 2014

13/03/2014 Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kapsamında "Güne Bir Bardak Suyla Başlayın" kampanyası lansmanı yapıldı.Hazırlanan kamu spotu ulusal ve yerel radyo-TV'lerde yayınlanmaya başlandı.

2013

24 Aralık 2013

24/12/2013 Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ortaöğrenim Okullarında "aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlıklı beslenme"eğitimleri verilmesi amaçlı işbirliği protokolü imzalandı.

25 Ekim 2013

25/10/2013 Türk Böbrek Vakfı ilk defa proje çalışmalarını Türkiye'nin doğusuna genişleterek Van'a götürdü.

6 Ekim 2013

6-9/10/2013 TBV Başkanı Timur Erk 2,5 yıl boyunca yürüttüğü IFKF-Ulaslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu başkanlığı görevini Meksika'nın Guadalajara şehrinde düzenlenen yıllık toplantıda devretti.Kendisine döneminde yaptığı çalşmalar nedeni ile "üstün başarı"sertifikası verildi.Aynı toplantıda TBV yaptığı çalışmalarla Dünya Böbrek Günü kategorisinde hazırladığı posterle birincilik ödülüne layık görüldü.

29 Mart 2013

29/03/2013 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilk öğrenim okullarnda "aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlıklı beslenme"eğitimleri için işbiriği protokolü imzalandı.

14 Mart 2013

14/03/2013 Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kapsamında Beni Bağışlayın isimli kamu spotu ulusal ve yerel radyo-TV'lerde yayınlanmaya başlandı.Organ bağışı konulu yapılan basın toplantısında ,konularında uzman akedemisyenler "Kadavradan Organ Bağışı"hakkında geniş bilgiler verdi.Kadavradan organ bağışının anlatıldığı 35 dk'lık film ilgili tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına,yazılı ve görsel basına dağıtıldı.

2012

22 Ağustos 2012

22-25/08/2012 Macaristan'ın Budapeşte şehrinde düzenlenen IFKF-Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu yıllık toplantısında TBV yaptığı çalışmalarla Dünya Böbrek Günü kategorisinde hazırladığı posterle birincilik ödülüne layık görüldü.

1 Temmuz 2012

Temmuz 2012 -Türk Böbrek Vakfı tarafından ilk defa tuz kısıtlaması yapan restoranlara "Tuz Sertifikasyonu" belgesi verildi.

1 Ocak 2012

2012- Türk Böbrek Vakfı tarafından hazırlatılan "tuz tüketiminin sınırlandırılması" konulu bilgilendirici video, kamu spotu olarak ulusal TV kanallarında yayınlanmaya başlandı.

2011

1 Mayıs 2011

Türk Böbrek Vakfı'nın hazırladığı ve yürüttüğü "Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri Projesi" ilk defa Tekirdağ'da sahaya indi.

4 Nisan 2011

4-7 Nisan 2011 tarihleri arasında Kanada'nın Vancouver kentinde gerçekleştirilen 12. IFKF Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Yıllık Toplantısı'nda yapılan devir teslim töreni ile IFKF'in 2011-2013 Dönem Başkanlığı Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk tarafından yürütülmeye başlandı.

2010

10 Ocak 2010

Malezya’da gerçekleştirilen 11. IFKF toplantısında böbrek vakıfları arası işbirliği geliştirme programı KFPP Koordinatörlüğü görevi Türk Böbrek Vakfı’na verildi.

1 Ocak 2010

Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş. ile işbirliği protokolü imzalandı.

2009

3 Ocak 2009

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Medeniyeti Sağlık Yılı’nda, Türkiye genelinde vakıflar arasında düzenlenen “Vakıflarca Uygulanmış Sağlık Projeleri” konulu proje yarışması ödülünün alınması

2 Ocak 2009

TBV E-Bülteni, www.tbv.com.tr/blog adresinde yayına başladı

1 Ocak 2009

Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu (IFKF) 10. Yıllık Toplantısı’nda Sayın Timur Erk, IFKF’in 2011-2013 dönem başkanı seçilmiştir.

2008

1 Temmuz 2008

İlk Böbrek Nakli Yapıldı

2007

1 Ocak 2007

Çerkezköy Kapaklı Diyaliz Merkezi açıldı.

2006

2 Ocak 2006

Ataköy’de Tıp Merkezi tesis edilmek üzere hazır bir bina alındı

1 Ocak 2006

Kurulan yeni üniteler için, Devlet Sosyal Güvenlik Kurumları ile anlaşmalar tamamlanarak hizmet yelpazesi genişletildi.

2005

1 Ocak 2005

Böbrek nakline başlanması için gereken Anjio Cihazı alındı. Kalp Cerrahisi ve Anjio laboratuarı kuruldu. İstanbul Özel Hizmet Hastanesi’ne KVC; KVC Yoğun Bakım, Koroner Yoğun Bakım, Dahiliye Yoğun Bakım ve Yeni Doğan Yoğun Bakım servisleri de ilave edilerek, tam teşekküllü bir hastane konumuna geldi.

2004

1 Ocak 2004

Kenan Tunalı’nın desteği ile 10 ünitelik Malkara Kenan-Kadriye Tunalı Diyaliz Merkezi hizmete açıldı.

2002

1 Ocak 2002

Ekonomik kriz ve SSK’nın kar marjını azaltma çalışmasına paralel olarak gelişen olumsuz koşullar sonucunda Fresenius ortaklığı 4. senesinde sona erdi.

2000

1 Ocak 2000

100 yataklı Hizmet Hastanesi hizmete girdi.Staff kadroya ilaveten,İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan “Bilimsel İşbirliği Sözleşmesi”çerçevesinde İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden 30 civarında doktor hizmet vermeye başladı. Bir yıllık çalışmalar sonucunda Hizmet Hastanesi ile Ahmet Ermiş ve Tekirdağ Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezleri için ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi belgesi alındı.

1999

1 Ocak 1999

Antalya, Ankara ve Adana’da diyaliz merkezleri bu ortak şirket adına satın alındı.

1998

1 Ocak 1998

Avcılar Diyaliz Merkezi Fresenius firması ile yapılan ortaklık sonucu hizmete açıldı.Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açılışı yaptı. Böbrek Vakfı – Fresenius Sağlık Medikal Hizmetler A.Ş. kuruldu.

1997

1 Ocak 1997

Tekirdağlı işadamı Raif Terzi ve kardeşlerinin desteği ile yaptırılan Tekirdağ Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezi hizmete girdi.

1993

1 Ocak 1993

70 cihaz ve günde 200 hastaya hemodiyaliz seansı yapabilecek kapasiteye ulaşıldı.

2 Ocak 1993

Tekirdağ Marmara Lions Kulübü Başkanı Ülkü Eşkinat’ın talebi doğrultusunda Tekirdağ’da vakıf şubesi açıldı. Tekirdağ Valisi Şenol Engin’den arsa tahsisi için söz alındı. Ardından 9 dönümlük bir arazi 49 yıllığına tahsis edildi.

1989

1 Ocak 1989

Ahmet Ermiş tarafından yaptırılan ve adı verilerek ebedileştirilen bir kurum, Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açıldı. İlk başhekim Nefrolog Dr.Abdullah Özgözükara

1985

2 Ocak 1985

Çoğunluğu Yeşilyurt Lions Kulübü üyeleri ve Kurucu Başkan Timur Erk tarafından Türk Böbrek Vakfı’nın kuruluşu.

1 Ocak 1985

Dernek yararına ilk sosyal faaliyet. Vecihi İbak’ın “Bir Kibrit Çak” Kampanyası. Hilton. Bakırköy Belediye Başkanı Naci Ekşi’nin de desteği ile şu an Ahmet Ermiş Hastanesi’nin bulunduğu 2050 m2'lik bir parsel 49 yıllığına encümen kararıyla sembolik bir rakam karşılığında tahsis edildi

1984

1 Ocak 1984

SSK İstanbul Hastanesi’nde varolan 12 cihazlı Suni Böbrek Ünitesinin kapasitesi Yeşilyurt Spor Kulübü Derneği’nin bu çalışmaları ile arttırılarak dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli’nin katılımı ile açılış yapılıyor.

1983

1 Ocak 1983

Yeşilyurt Lions Kulübü Derneği’nin “Suni Böbrek Ünitesi” olarak, 6 Ünitelik bir Hemodiyaliz Pavyonu kurma projesi için ilk adım atılıyor. Timur Erk, Weinheim Lions Kulübü ile görüşerek Fresenius Vakfı’ndan 5 adet kullanılmış, ancak revize edilmiş cihaz bağışı alınıyor. SSK bu cihazları gümrükten muaf ithal ediyor ve böylece proje gerçekleşiyor

Obez Market