2017 Dünya Böbrek Günü Etkinliklerimizin Satır Başları

Published on Mar 27th, 2017 under Genel.By

Türk Böbrek Vakfı, 2017 Dünya Böbrek Günü’nde ‘Çocukluk Çağı Obezitesiyle Mücadele’ teması kapsamında çocuklar, vakıf gönüllüsü ünlüler ve sporcularla bir araya geldi.

Türk Böbrek Vakfı, 9 Mart’ta tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan ve bu yıl on ikincisi düzenlenen Dünya Böbrek Günü için temasını, “Çocukluk Çağı Obezitesiyle Mücadele” olarak belirledi. UPS Spor Kulübü kapalı spor salonunda, Haluk Ündeğer İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında; kronik böbrek hastalığının önemli risk faktörü olarak gösterilen obezitenin önlenmesi adına sağlıklı beslenme, hareketli yaşam ve sporun faydaları konu alındı.

Sunuculuğunu İpek Tanrıyar’ın üstlendiği etkinlik, yapılan konuşmaların ardından Wilma Elles ve Hasan Yalnızoğlu’nun rol aldığı “Çocuklarla Egzersiz” videosunun yayınlanması ile devam etti. Etkinliğe destek veren Dünya Böbrek Günü kampanya yüzleri Wilma Elles ve Hasan Yalnızoğlu’nun yanı sıra, Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi İpek Tanrıyar, vakıf gönüllüsü eski Galatasaraylı Vedat İnceefe, Anadolu Efes Basketbol Kulübü basketbolcuları Doğuş Balbay ve Cedi Osman’ın sahada bulunan 120 öğrenciye eşlik etmesiyle hep birlikte egzersiz yaptılar.

Başta Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk olmak üzere, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Nurdan Bilgen Yıldız, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan ve UPS Spor Kulübü Direktörü Semra Demirel’in de hazır bulunduğu etkinlikte önemli bilgilere de yer verildi.

Etkinlik alanına kurulan “iyi beslen” masasında sağlıklı yiyecek ve içecekler çocuklar tarafından önce incelendi daha sonra tadıldı. Masada ceviz, fındık, badem, portakal, elma, süt ve ayran gibi sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra; pestil, dut kurusu, kuru kayısı gibi sağlıklı atıştırmalıklar yer aldı. Ayrıca içeriği sağlıksız gıdalara örnek olarak yine masada bulunan çeşitli yiyeceklerin vücudumuza verdiği zararlar,  uzmanlar tarafından örnekler gösterilerek çocuklara anlatıldı.

Basın toplantısında obeziteyle ilişkili böbrek hastalıklarını ele alan ve milli yiyecek tüketimiyle sağlıklı yaşama dönüş yapılabileceğini vurgulayan TBV Başkanı Timur Erk; “Özellikle çocuklara yönelik sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Özendiren içeriği sağlıksız gıda ve içeceklerin tanıtımının ve reklamının yapılması sınırlandırılmalı ve gıda ürünlerindeki yanıltıcı pazarlama mesajları engellenmeli. Paketli işlenmiş hazır gıdalardaki tuz ve koruyucu madde oranlarıyla, kutulanmış içeceklerdeki aşırı ve glisemik indeksi yüksek şeker oranı, bu tip ürünleri çokça tüketen ve yeterli egzersiz yapmayan çocuklarda obeziteye yol açıyor. Obezite ise önlem alınmazsa bu çocukların yetişkinlik dönemlerinde şeker hastalığı, hipertansiyon ve kronik böbrek hastalığını tetikliyor. Tatlı ve enerji ihtiyacını taze ve kuru meyvelerden ve yemişlerden karşılamak, yemeğin tadına bakmadan tuz eklememeyi alışkanlık haline getirmek gerekli. Biz eğitimlerimizde yiyecek ve içeceklerin hiçbiri için “asla tüketilmemelidir” demiyoruz. Bunun gibi bir söylem, yasaklanan yiyeceği özellikle çocuklar arasında daha cezbedici hale getirebilir. Bunun yerine ne sıklıkta ve hangi miktarda tüketildiğinin önemine dikkat çekiyoruz. Taze, sağlıklı ve doğal yiyeceklerin; tuz ve şeker eklenmiş paketli işlenmişhazır gıdalara tercih edilmesini öneriyoruz.” dedi.

Toplantıda söz alan Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Nurdan Bilge Yıldız ise “Obezite, önlenebilir sağlık sorunları içinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor ve obezite varlığında böbrek hastalığı riski % 50 oranında artıyor. Çocukluk çağındaki obezitenin başlıca nedeni yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bunu takip eden hareketsizlik ve bilgisayar başında geçirilen sürenin artması obeziteyi kolaylaştıran faktörlerdir. Obez çocukların çoğu ise yaşamlarına obez erişkinler olarak devam ederler.” dedi.

Fazla kilolu ve obez çocuklarda insülin direncinin gelişmesi ve kan basıncının yaşıtlarına göre yüksek gözlendiğini vurgulayan Doç. Dr. Nurdan Bilgen Yıldız; “Bu çocuklarda şeker hastalığı daha sık görülür. Hipertansiyon ve diyabet, böbrek fonksiyonlarını etkileyerek kronik böbrek yetersizliğine yol açar. Ayrıca obezite, böbreği doğrudan etkileyerek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle obezite ile savaş, çocuk ve erişkin yaşta kronik böbrek hastalıklarının önlenmesi açısından çok önemlidir.” dedi ve aileler ile öğretmenlere büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Çocuk Endokrinolojisi uzmanı Prof. Dr. Serap Turan ise; okul çağına kadar nispeten daha hareketli olan çocukların, okula başladıklarında enerjileri atamadıkça kilo almaya başladıklarını ifade ederek, “Obezite tek başına böbreklerde hasara sebep olur, hipertansiyona sebep olur. Obezite, Tip-2 diyabete sebep olduğu için asıl şeker hastalığına bağlı komplikasyonlarda böbrek hasarını sık görüyoruz. Obezite hastalarının kronik böbrek hastalığına yakalanma riski % 83 daha yüksektir.” diyerek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Leave a Comment