Böbrek Sağlığı Projelerimiz

Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor

img

1 Mart 2018


Böbrek sağlığını yakından ilgilendiren başlıkları esas alarak her sene değişen Dünya Böbrek Günü teması, bu sene böbrek sağlığını kadınlar ekseninde ele aldı.

Dünya ortalamasına göre her 10 kişiden birini etkileyen kronik böbrek hastalığı, ülkemizde her altı kişiden birini etkiler. Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon diyabetli ile 16 milyon obez bulunuyor. 7 milyona yakın böbrek hastasının yaklaşık 60000’i son dönem kronik böbrek yetmezliği hastası olarak diyaliz tedavisi görürken, 23000 kadar kronik böbrek yetmezliği hastası böbrek nakli için bekliyor. CREDIT, TURDEP I-II ve PATENT-II gibi bilimsel çalışmalar bize çok önemli bilgiler veriyor: Türkiye; kronik böbrek hastalığı, diyabet, obezite ve hipertansiyon açısından gün geçtikçe çok daha sorunlu bir hale geliyor ve kadın nüfusun riski, hem erkek nüfusun riskinden, hem de ülke ortalamasından çok daha yüksek…

Türkiye’de kadınların önemli sağlık sorunları açısından taşıdığı yüksek riski böbrek sağlığı ve toplum sağlığı açısından ele aldığımız 13. Dünya Böbrek Günü’nde, kadınların yeterli ve dengeli beslenmesi, ailesine bakarken beslenme ve gündelik alışkanlıklarını doğru inşa etmesi, fiziksel egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmesi, yeterli D vitamini alabilmesi, özellikle hamilelik döneminde doktor kontrollerini aksatmaması, yılda en az bir defa genel sağlık muayenesinden geçmesi gibi çok geniş bir alanda, bu konuların uzmanları ile bir araya gelerek toplumsal bilgilendirmeler yaptık.

Kadın; doğumla hayat vererek, hayat verdiği canlıyı büyüterek, büyüttüğü nesillerin toplumu oluşturmasını sağlayarak aslında sadece böbrek sağlığına değil, toplumun genel sağlığına, alışkanlıklarına, yaşam biçimine de yön veriyor. 2018 sloganımız olan “böbrek sağlığına kadın eli değiyor”un çıkış noktası da bu oldu.

Kadın nüfusun eğitime daha fazla katılımı, kadına yönelik koruyucu hekimlik ve kontrol programlarının arttırılması, spora daha fazla teşvik edilmesi, ülkemizde ne yazık ki bir alışkanlık haline gelen gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımının önlenmesi, tek yönlü beslenmenin çeşitlendirilmesi, gıdaların doğru ve sağlıklı hazırlanarak pişirilmesinin öğretilmesi gibi pek çok etkili eylem uygulanarak ülkemizde kadın sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını geliştirmek mümkün olabilecektir.

    Obez Market