Başkanın Mesajı – Dünya Böbrek Günü Etkinliklerimizin Ardından…

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

Bu seneki etkinliklerimiz, projemizin ilginçliği ve orijinalliği açısından daha evvelki yıllara fark attı. Nitekim Dünya Böbrek Günü haftası içinde 11 kez görsel, 30’u aşkın kez de yazılı basonda yer aldık.

Obez Market isimli etkinliğimiz ciddi boyutta ses getirdi ve kamuoyunda farkındalık yarattı. Bu nedenle bu projeyi Mart 2020’ye kadar devam ettirme kararı aldık.

Hedef önümüzdeki 12 ay içinde projemizin bilinirliğini arttırarak çocukluk yaşındaki obezite artışının hızını kesmek. Somut olarak ifade etmek gerekirse, %8 civarında olan obezite artışını %4’lere indirmek. Gelecekte sağlıklı nesillere sahip olmak ulvi bir amaçtır. Bu amaç doğrultusunda ne yapsak azdır. Kurmuş olduğumuz www.obezmarket.com sitesi ile sosyal medyayı iyi kullanarak ve bu arada yeni yazdığım ve vakfımızın 20 senesini anlatan kitap ve pek yakında ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşacağımız projemiz ile milyonlara ulaşmak niyetindeyiz.

Son zamanlarda öne sürdüğümüz bütün projeler teker teker ilgili bakanlıklar tarafından benimsenmekte ve yürürlüğe konulmakta…

Bu olgunun verdiği manevi güç ile geleceğimizi tehdit eden obezite belasını azaltmak yarınlarımızın ana hedefi olmaya devam edecektir.

Sağlıcakla kalın

Timur Erk

Yorumlar

Obez Market Bize Ne Anlatıyor?

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

2019 Dünya Böbrek Günü kutlamaları kapsamında bu sene tüm dünyada böbrek sağlığının “herkes için ve her yerde” ele alınması temalı bir başlık benimsenirken, Türk Böbrek Vakfı olarak bu çerçevede yıllardır sürdürmekte olduğumuz çocukluk çağı obezitesine odaklandığımız bir kampanya gerçekleştirdik.

Obez Market, bugüne kadar Dünya Böbrek Günü için gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan çok farklı bir şekilde tasarlandı. Bu kampanya ile kişilerin kendi tercihlerinin sonuçlarını görmeleri amaçlandı. Bunun için ise özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere toplumun büyük kesiminin yoğun olarak tükettiği aşırı şekerli, aşırı tuzlu, trans yağ içerikli, dolayısıyla kaloriden zengin abur cubur türü atıştırmalık gıda örneklerinden oluşan bir içerik hazırlandı. Piyasada olmayan isimlerden paketli ürünlerden oluşturulan bu ürünlerin her biri için Diyetisyen Gökçen Efe Aydın tarafından kapsamlı bir ön araştırma yapıldı. Bu araştırmayla, seçilen şekerleme, cips, çikolata, meyve suyu, meyve aromalı süt, bisküvi, soğuk çay, mısır cipsi, gazlı içecek, mısır patlağı gibi geniş bir yelpaze oluşturan yiyeceklerin ve içeceklerin 100 grama karşılık gelen tuz, şeker, yağ miktarları ile kalori değerleri hesaplandı.

İlk aşamada isim hakkı vakfımızca tescillenen Obez Market’in sanal tasarımı hayata geçirildi. Obez Market için ironik bir dil oluşturularak ilgi çekici olması hedeflendi. www.obezmarket.com adresinde, gerçek bir sanal market mantığı ile site oluşturuldu. Siteye girdiklerinde, ziyaretçilerin seçtikleri Chikolat, Lıkır, Patırtı, Pisquit, Buzla gibi isimler taşıyan sanal ürün grupları ile “Dehşet Menü, Korkunç Fırsat” gibi birden çok ürünü bir arada bulunduran seçenekler için satın alma butonunu tıklamaları sonucunda ulaştıkları alanda, yaptıkları seçimin besin değeri anlamında karşılığını görmeleri sağlandı. Bu noktanın bireyler açısından önemi,  tüketim seçimlerinin ceplerinden çıkan parasal karşılığını değil, sağlıklarından kaybettikleri karşılığını görmelerini tam olarak sağlamasıdır. Bu aşamada, bireylerin bilgilenmesi için oluşturulan notlar ile bu sıra dışı alışveriş deneyiminin amacı ziyaretçiyle paylaşılmış olmaktadır.

Yıl boyu sürecek olan Obez Market projesi ile toplumun dikkatinin farklı yönlere çekilmesi amaçlanıyor. Obez Market sadece www.obezmarket.com sitesinden değil, Türk Böbrek Vakfı’nın resmi sosyal medya hesaplarından da takip edilebilir.

Yorumlar

Obez Market Basının Katılımıyla ve Törenle Açıldı

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

 Türk Böbrek Vakfı’nın 2019 Dünya Böbrek Günü kampanyasının temelini oluşturan Obez Market, basının da katıldığı törende kurdele kesilerek açıldı. 7 Mart günü Bahçelievler’de, Türk Böbrek Vakfı otoparkının yanında bulunan alanda açılan Obez Market, görkemli bir açılışla günübirlik de olsa hizmete girdi.

TBV’nin bu kampanyaya özel olarak ürettirdiği maket yiyeceklerin ve içeceklerin raflarda yerini aldığı Obez Market’in açılışını Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk yaptı. Açılışta bir konuşma yapan Timur Erk, “Bugün yaşadığımız en önemli sorun, çocuklarımızın kilolu ve obez olmalıdır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklarımız abur cuburlara karşı savunmasız kalıyor. Çoğu belki baklanın, enginarın, pırasanın, kerevizin tadını bilmiyor ve işlem görmüş hazır gıdalar, besin değeri az ancak kalorisi yüksek yiyeceklerle öğün geçiriyorlar. Biz, maalesef kendi ellerimizle çocuklarımızın damak tadını bozduk. Oysa geleneksel mutfak kültürümüz ve sofralarımızdan alışkın olduğumuz yemek tariflerimiz, bugün tüm dünyada kabul gören en sağlıklı beslenme biçimi olan Akdeniz beslenme tarzıyla birebir örtüşüyor. Yaptığımız saha eğitimlerinde çocukların yarısının okula kahvaltı yapmadan geldiğini üzülerek gözlemliyoruz. Biz burada, ObezMarket’te sadece çocuklara değil, büyüklere de aslında yediklerinin ve içtiklerinin içinde bulunan kalorileri, tuz ve şeker miktarlarını belki de biraz acımasız bir yöntemle gösteriyoruz. Minicik bir çocuğa “aman sussun” diye verdiğiniz paketli bir gıda, çocuğunuzu sadece sakinleştirmekle kalmıyor, şişmanlatıyor ve bağışıklığını zayıflatıyor. Bağışıklık sistemini bozan en büyük etken şekerdir” dedi ve sözlerine çözüm önerileriyle devam etti; “Madem sorunu ortaya koyduk, çözümden de bahsedelim. Biz hiçbir zaman yiyecekler yasak koyulması taraftarı değiliz. Yasak, ilgiyi ve isteği arttıracaktır. Hâlbuki çikolata mı istedi, kakao oranı yüksek bir çikolatadan küçük bir parça, sürekli olmayacak şekilde tüketilebilir. Yumuşak şekerler yerine doğal yöntemler ile kurutulmuş bir avuç kuru meyve tüketimi doğru tercih olacaktır. Şeker içeriği yüksek olan paketlenmiş aromalı sütler yerine evde şekersiz ve mevsim meyvelerinden hazırlanan aromalı sütler tercih edilmelidir. Evde, ince dilimlenmiş, tuz yerine baharatlar ile tatlandırılmış ve çok az bir yağ ile fırında pişirilmiş patatesle de bu cipslerden hazırlayarak farklı ve lezzetli tatlar elde edebilirsiniz. Fındık veya yer fıstığı kremalarını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Kuru çiğ fındığı ya da yer fıstığını kokusu çıkana kadar kavurduktan sonra krema kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirerek şekersiz ve doğal krema elde edebilirsiniz. Görüldüğü gibi sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek çok zor değil, yeter ki biraz gayret gösterelim, biraz bilinçlenelim.

Basının 11 görsel haber ve 30’u aşkın yazılı haberle büyük ilgi gösterdiği ve canlı yayınla tüm Türkiye’ye eş zamanlı ulaştığımız açılışa katılan UPS Spor ve Kültür Kulübü öğrencileri, kendi beslenme alışkanlıkları hakkında örnekler vererek düzenli egzersizin veya bir spor dalı ile ilgilenmenin yararlarını anlattılar.

Yorumlar

Dünya Böbrek Gününde Yer Aldığımız Mecralar

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

Türk Böbrek Vakfı ve böbrek sağlığı konusunda faaliyet gösteren tüm STK’lar ve paydaşlar açısından Mart ayı oldukça büyük önem taşıyor. Kampanyamızın şekillenmesiyle birlikte bugüne kadarki etkinliklerimizde bize büyük destek veren kuruluşlarla 2019 çalışmalarımız için temasa geçerek ülkemizin dört bir yanında vakfımızın sesini duyurmaya gayret ettik.

2019’da bulunduğumuz mecralar;

www.obezmarket.com ve TBV resmi Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya hesapları

Kanyon AVM’de dikey ekranlar ve video wall

Zorlu AVM’de video Wall

Bakırköy Carousel ve Capacity AVM’lerinde ekranlar ve afiş alanları

Cevahir, Sapphire ve Trump AVM’lerinin dışındaki dev ekranlar

Bodrum ve Edremit Havaalanları

13 ilde, 28 üniversitede 200 adet raket

Birçok ilde bulunan ecczanelerde yer alan Eczane TV’ler

Anadolu yakası metro sisteminde 10 adet duvar panosu

Çorlu Trend Arena ve Orion AVM’lerde Obez Market stant çalışmaları

Yıl boyunca sürdürülecek olan kampanya kapsamında mecra çeşitliliği de yıl içinde dağılım gösterecek.

Yorumlar

Çocuklar Mutfakta, Sağlıklı Ürünler Sofrada

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

 Dünya Böbrek Günü kutlamaları kapsamında bir diğer etkinliğimiz ise Kanyon AVM içinde bulunan İntema Yaşam Akademi’de 11 Mart tarihinde gerçekleştirildi.

‘Çocuklarda Obezite’ye karşı gerçekleştirilen etkinlikte “Şeker ve tuzu azalt, hayatını uzat” sloganı ile önemli bilgiler paylaşıldı.  Sevilen oyuncular Ayça Erturan, Aslı Bekiroğlu ve Almila Ada, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’in ev sahipliğinde ve Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Otelcilik Bölümü Başkanı Dr. Dilistan Shipman moderatörlüğünde çocuklar ile birlikte mutfağa girdiler. Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu ve Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Lale Sever de etkinlikte çocuklara eşlik ettiler.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, 82 milyon nüfusu olan Türkiye’de 3 milyon morbid obez bulunduğunu ve bunun 1,8 milyonunun çocuk yaşta olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “En büyük sıkıntı da bunun yılda yüzde 8 artıyor olması. Bizler yaptığımız çalışmalarla bu oranı yüzde 4’lere çekebilirsek ne mutlu bize. Çocukların, ailelerinden edindiği yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları, bu yılki ana hedefimizdir. Bu bağlamda çocuklara başta abur cubur olmak üzere bol kalorili, bol şekerli, bol tuzlu beslenme yerine, yeterli ve dengeli beslenme bilincinin kazandırılması, geleceğin sağlıklı nesillerini yetiştirme açısından ülkemizin vazgeçilmezidir. Bu arada çocuklara en fazla tükettikleri/yedikleri besinler ve ürünler yerine daha sağlıklı alternatiflerin olduğu Dr. Dilistan Shipman gibi uzmanlar tarafından öğretilmeli ve kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Ayrıca yeni neslin yakından takip ettiği birbirinden değerli genç oyuncularında bu konuda bilinçli olduğunu ve bunu çevreleriyle paylaştığını görmek de mutluluk veriyor.

Mutfak etkinliğinde moderatörlük görevini üstlenen Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Dr. Dilistan Shipman ise doğru ve sağlıklı beslenmenin çocukluk döneminde başlanması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Beslenme; bireylerin sağlığını korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimleri olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Doğru ve sağlıklı beslenme çocukluk döneminde başlamalıdır çünkü o dönem yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştiği dönemdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasının yanı sıra, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması da önemlidir. Çocuklar küçük yaşlarda besinlere karşı seçici tavırlar sergileyebilirler. Özellikle koku ve tatları keskin olan enginar, kereviz, lahana gibi sebzeleri tüketmekte direnç gösterebilirler. Bu nedenle bu tip yiyeceklerin küçük yaştaki çocuklara alıştırılması için sevecekleri diğer yiyeceklerle harmanlanarak sunulması ilerde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmaları için tavsiye edilebilir.

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu ise, Türkiye’de obezitenin arttığına dikkat çekerek, “Obezite ülkemiz için artık çok ciddi bir problem çünkü bu konuda Avrupa’da birinciyiz. Annelerin mutfaklarından alacağı küçük önlem ve değişiklikler sayesinde obeziteyi önlemek için çok büyük adımlar atılacağına düşünüyorum. Türkiye’de obezite birçok nedenden dolayı artış gösteriyor ve bunlardan bir tanesi de yanlış beslenme. Ayrıca hareket azlığı ve okullardaki yemekhanelerin ele alınması ve hatta sosyal sorumluluklar çerçevesinden devlet politikası şeklinde ele alınması gerekiyor. Türk Pediatri Kurumu’nun da bu konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu özellikle söylemek istiyorum” dedi.

Yorumlar

Dünya Böbrek Günü’nde Betül Demir Konseri Düzenledik

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

Türk Böbrek Vakfı’nın düzenlediği Dünya Böbrek Günü etkinliklerinin kapanışında Betül Demir konser verdi. Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde halka açık gerçekleştirilen konser büyük ilgi gördü. Betül Demir, ikinci şarkısını seslendirirken, ellerinde ‘Şeker ve tuzu azalt, hayatını uzat’ pankartıyla sahnesine çıkan eylemcileri görünce kısa süreli şaşkınlık yaşadı.  Eylemcilerin, Türk Böbrek Vakfı’nın sağlık gönüllüleri olduğunu öğrenince gülme krizine giren Demir; “Hayatımda ilk kez böyle bir şeyle karşılaştım ve ne yapacağımı şaşırdım açıkçası” dedi. O anda sahneye çıkan vakıf başkanı Timur Erk de “Sevgili Betül, insanlarımızın daha sağlıklı bir yaşam için tuz ve şekeri azaltmaları gerektiği konusunda ne mücadeleler verdiğimizin yakın şahidisin. Bu uğurda sokakları, kapıları aşındırdığımızı biliyorsun. Hatta seninle de bu uğurda birçok yolu beraber yürüdük. Senin sahnene de çıkacağımızı tahmin etmeliydin” dedi.

Salonda kopan alkışlara Demir de “Madem buraya çıktınız, hakkını verip benimle bir şarkı seslendirmelisiniz” diyerek Timur Erk ile  birlikte “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” şarkısını seslendirdi. Salonun coşkusu karşısında büyük bir mutluluk yaşayan Betül Demir, yürümekte zorlanan diyaliz hastalarının yanına giderek, şarkılarını onlarla birlikte seslendirdi.

Hastaların gönlünde taht kuran Betül Demir, konserin sonuna doğru dans etmek isteyenlerle sahnede uzun süre dans edip şarkı söyledi. Konser sonrası iki defa alkışlarla sahneye çağrılan Demir “Siz isteyin yeter ki, ben sabaha kadar söylerim ama bir taraftan da tansiyonunuz çıkacak diye korkuyorum: Beni daha fazla korkutmayın, size söz veriyorum; diyaliz merkezine gelip, odalarınızda birlikte şarkılar söyleyeceğiz” dedi.

Yorumlar

Dünya Böbrek Günü’nde Keşan’da Eğitim Gerçekleştirdik

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

Dünya Böbrek Günü münasebetiyle, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla 14 Mart 2019 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesinde belediyeye ait tiyatro ve konferans salonunda öğrencilere yönelik bir böbrek sağlığı eğitimi düzenlendi.

Toplantıya Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Keşan Kaymakamı Nuri Önder, Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Önder Arpacı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ile şube başkanları ile Keşan’da bulunan Anafartalar İlkokulu, Dr.Ali İhsan Çuhacı İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, İnönü İlkokulu, Keşan Atatürk Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Özel Aden Ortaokulundan 625 öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Türk Böbrek Vakfı başkanı Timur Erk, 2019 yılı Dünya Böbrek Günü ana temasının “çocukluk çağı obezitesi ve böbrek sağlığı” olarak belirlendiğini söyleyerek bir konuşma yaparak Türkiye’de çocukluk çağı obezitesinin böbrek sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen önemli nedenlerden biri olduğunun altını çizerek, ülkemizde 3 milyondan fazla olan obez nüfusun 1,8 milyonunu 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimizin oluşturduğunu belirtmiştir.

Daha sonra söz alan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Türk Böbrek Vakfı tarafından Edirne’de yapılan eğitimlerin aynı zamanda bir koruyucu hekimlik olduğunu söyleyerek çocukların farkındalıklarını arttıran bu çalışmayı tümüyle desteklediklerini belirtmiştir.

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, yerel yönetimler olarak her zaman böyle etkinliklerin yanında olduklarını belirterek Türk Böbrek Vakfı’nı çalışmalarından dolayı tebrik ettiklerini söyledi.

Yorumlar

Obez Market Çorlu’da Trakyalılarla Buluştu

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

  Dünya Böbrek Günü çalışmalarının bir diğer ayağı da, fiziki olarak kurulan Obez Market oldu. Vakfımızın Tekirdağ’da şubesinin düzenlediği Obez Market etkinliği çok büyük beğeni topladı.

Çorlu’da bulunan Trend Arena ve Orion AVM’lerinde açılan Obez Market stantları, ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir deneyim sundu. Obez Market standını ziyaret edenlere seçtikleri ürünler hakkında bilgiler verilirken, stantta kurulu olan bilgisayar üzerinden www.obezmarket.com sitesine girmeleri sağlandı. Ziyaretçiler, Obez Market projesinin ilginç, farklı ve eğlenceli buldukları şeklinde yorumlar yaptılar.

Yorumlar

Tıp Bayramını Etkinliklerle Kutladık

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

  9 Mart tarihinde Tıp Bayramı 100 Yaşında etkinlikleri kapsamında TBV konferans salonunda Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay’ı anma ve 14 Mart Tıp Bayramını kutlama etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin açılışında Dr Necati Yılmaz tarafından 14 Mart’ın anlamı ve önemine vurgu yapılan bir konuşma gerçekleştirildi.

14 Mart’ın 100 yıla uzanan tarihi Prof. Dr. Suphi Vehid tarafından ele alındı.

Türk Böbrek Vakfı ile Rumeli Eğitim Vakfı’nın burs verdiği tıp fakültesi öğrencilerden bazıları da törene katılarak hem kendilerini tanıttılar, hem de eğitimleri sırasında elde ettikleri başarıları anlatarak topluma örnek bireyler olmalarından dolayı bizleri mutlu ettiler.

Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay’ın hayatını ise TBV Başkanı Timur Erk anlattı. Erk, konuşmasında kronolojik bilgilerin yanı sıra o dönemdeki anılara ve haberlere de yer vererek renkli bir konuşma gerçekleştirdi.

1933 tarihli üniversite reformunu ve Nazi Almanya’sından ülkemize davet edilerek gelen akademisyenlerin genç Türkiye Cumhuriyeti’nin bilim yolculuğunu nasıl katkıda bulundukları konulu çok önemli bilgilerin yer aldığı bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, tıp bilimine büyük katkılarda bulunan Prof. Dr. Erich Frank’ın hayatını anlattı.

Törenin kapanış konuşmasını ise Lions 118E Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Op. Dr. Ali Sina Mengi yaparak özellikle salonda bulunan genç tıp fakültesi öğrencilerine mesleki açıdan ve yaşamın getirdikleri konusunda önerilerde bulunarak ülkemiz için kendilerinin ne kadar değerli olduğunun altını çizdi.

Tören sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Yorumlar

Lions Uluslararası Başkanı Vakfımızı Ziyaret Etti

Yayınlanma Tarihi Nis 10th, 2019 Kategorisi Genel.Yazar

Ülkemizdeki Lions çalışmalarını yerinde görmek üzere Beyrut’ta yapılan Akdeniz Konferansı sonrası Türkiye’yi gelen Lions Uluslararası Başkanı Gudrun Yngvadottir, vakfımızı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İzmir’den İstanbul’a geçen Gudrun Yngvadottir ve eşi, Türk Böbrek Vakfı’nda Başkan Timur Erk, Lions yöneticileri ve çeşitli kulüplerin üyeleri tarafından karşılandı. TBV Konferans salonunda TBV Başkanı Timur Erk tarafından yapılan sunumların ve vakıf tanıtımının ardından kısa bir konuşma yapan Lions Uluslararası Başkanı Gudrun Yngvadottir, gördükleri karşısında çok etkilendiğini belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti. Sunumların ardından Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi ziyaret edildi ve hastalarla fotoğraf çektirildi.

Yorumlar