Böbrek Sağlığı Hakkında

DŞTD HAFTASI NEDİR?

img

İlki geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan ve vakfımız tarafından literatüre kazandırılan “19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası”nın ikincisi, bu sene yurt çapında çok sayıda katılımcı ve yurt dışında destek verenlerin katkılarıyla kutlandı.

Aşırı şeker tüketimine dikkat çekmek, bunun getirdiği sağlık sorunları hakkında bilinç sağlamak ve devletin sağlık harcamalarında tasarruf sağlamak üzere düzenlenen hafta kapsamında dikkat çekici ekinliklerle toplumun tüm kesimlerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

“Aşırı şeker tüketimini azalt, sağlığını özgür bırak” sloganıyla sahaya çıkan 2023 Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası (DŞTDH) kapsamında üç farklı görsel hazırlandı. Kadın, erkek ve çocuk sağlığına yönelik hazırlanan farklı görsellerde, aşırı şekerli yiyeceklerin ve içeceklerin insanları adeta pranga takılmışçasına kısıtladığı, başta obezite olmak üzere kronik börek hastalığı, şeker hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına yol açtığı, kronik hastalıkları tetiklediği, ülkemizi ve dünyayı tehdit ettiği konularına vurgu yapıldı.

Ülke çapında 81 ilin valiliklerine, belediyelerine ve Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yazılar kapsamında vakfımıza valiliklerden yatılı bölge okullarına kadar yüzlerce görsel talebi geldi. Tüm illerde hafta kapsamında bilgilendirmeler yapıldı, kamu kurumları sitelerinde bilgilendirmeler paylaşırken, okullarda da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

DÜNYA ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT HAFTASI MANİFESTOSU

Aşırı şeker tüketiminin insan sağlığını olumsuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, kalp-damar hastalıklarından kronik böbrek yetmezliğine ve depresyona kadar birçok hastalığı tetiklemesi ile devletin sağlık giderlerini arttırması gerçeğinden yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19–25 Eylül tarihlerini “Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası” olarak planlanmıştır. İnsanlarda aşırı şeker tüketiminin zararları hakkında farkındalığı arttırmak üzere belirlenen bu haftanın, tüm paydaşlar ve toplumla birlikte her yıl işlenmesi ile aslında yaşam boyu edinilmesi gereken temel bir kazanım olması amacımızdır

Obez Market