Böbrek Sağlığı Hakkında

Böbrek Taşlarından Ağrısız Yöntemlerle Kurtulun

img

Böbrek Taşlarından Ağrısız Yöntemlerle Kurtulun


Böbrek taşı ağrısı en şiddetli ağrılardan biri olarak tanımlanıyor. Ancak ses dalgalarıyla taş kırma yöntemi olan ESWL ile böbrek taşlarından ameliyatsız ve sancısız kurtulmak mümkün olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mert Altınel, böbrek taşları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Su tüketimi önemli bir etken

Böbrekte taşların oluşumu birçok faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat fazla oluşan böbrek taşları, sıcak iklimlerde ve yetersiz sıvı alımına bağlı olarak daha sık gerçekleşmektedir. Son yıllarda tüketilen besinlerin bu konudaki önemi de giderek artmaktadır. Bünyesi taş oluşturmaya yatkın kişiler, yeteri kadar su içmezse (günde en az 2-2.5lt.) idrar miktarı azalacak, idrar daha yoğun bir duruma gelecek ve idrardaki taş oluşturan maddelerin çökmesi ile yeni taşlar oluşacaktır.

Müdahaleden önce kontrollerin yapılması önemli

Böbrek taşından kurtulmak için herhangi bir uygulama yapılmadan önce, taşın büyüklüğü, yerleşimi ve böbreğin anatomisi tespit edilmektedir. Hastanın kullandığı ilaçlar, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı ve yüksek tansiyonu olup olmadığı araştırılmalıdır. İdrar yolunda enfeksiyon olmaması, varsa ilaç tedavisiyle kontrol altına alınmış olması gerekmektedir.

ESWL en etkin yöntem

Ses dalgalarıyla vücut dışından taş kırma yöntemi olan ESWL, uygun olan böbrek taşlarından kurtulmak için birinci tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Hasta için konforlu ve kolay bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. 2 cm’den küçük böbrek taşlarında olumlu sonuçlar vermektedir. Böbreğin orta veya üst kesimlerinde yerleşmiş veya idrar kanalında olan bu boyuta kadar taşlarda, ESWL yöntemi ile %70’e ulaşan başarılar elde edilmektedir.

Ağrısız sancısız kurtulmak mümkün

Tedavi sırasında hasta genellikle ağrı ve sancı duymamaktadır. Eğer ağrısı olursa da ağrı kesici ile kontrol edilebilmektedir. Hastanın anestezi alması gerekmemektedir. Seanslar yaklaşık 30 dakika sürer ve işlem sonrasında hasta hemen normal hayatına dönebilir. Bir ESWL cihazı görüntüleme/odaklama ve ses dalgası oluşturma ünitelerinden oluşmaktadır. Floroskopik (X-ışını ile) veya ultrasonografik olarak taşlar görüntülenip, etkili bir kırma için odaklama yapılmaktadır. Ses dalgaları, bu metotlar kullanılarak vücut içindeki taşa odaklanır. Bir seansta, taşa yaklaşık 2000 şok dalgası yollanır ve taşın kırılması sağlanır. Yumuşak taşlar bir seansta kırılırken, sert taşlar için ikinci veya üçüncü seanslar gerekebilmektedir.

Taşlar vücuttan atılırken bol su tüketilmeli

ESWL ile taş kırma işlemi yapıldıktan sonra kırılan taşların idrarla atılması beklenmektedir. Hastalardan günde en az 2 litre su içmeleri ve bolca hareket etmeleri beklenmektedir. Bu dönemde taşların düşme hızını ve oranlarını arttırmak için ek ilaç tedavileri verilmektedir. Aynı şekilde taşlar idrarla atılırken oluşabilecek ağrılar için de ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir.

Büyük taşlarda yöntemler değişebiliyor

2 Cm’den daha büyük taşlarda ESWL yöntemi etkili olmamaktadır. Bu gibi durumlarda cerrahi yöntemleri de içeren farklı yollar denenmektedir. Gebelik, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon, kan sulandırıcı ilaçların kullanılması, vücudun ana damarı olan aorttaki genişlemeler varsa ESWL uygulaması yapılamaz. İdrar yollarında enfeksiyon varsa enfeksiyonun giderilmesinin ardından ESWL uygulanabilmektedir. Şişmanlık durumunda ESWL uygulanabilir, ama şişmanlık taşın kırılma oranlarında düşmeye neden olabilmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin İletişim:444 81 11

    Obez Market