Böbrek Sağlığı Hakkında

Böbrek Nakli Sonrası Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Böbrek Nakli Sonrası Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler


Yeterli miktarda dinlenmek, tüm organların sağlıklı çalışması bakımından çok önemlidir. Bu nedenle düzenli bir yaşam sürmeli, her gün belirli bir saatte yatmalı ve yeterince uyumalısınız.

Tüm evinizi, ancak özellikle banyo ve mutfağınızı çok temiz tutunuz. Buzdolabını sıkça temizlemeye özel önem veriniz.

Sıkça banyo yapınız; duş yapmanız normal yıkanmaya veya küvete girmeye göre daha sağlıklıdır. Havlularınızı muntazam şekilde değiştiriniz. Tuvalete her girişinizden sonra ve yemeklerden önce mutlaka ellerinizi sabunla yıkayınız. Tırnaklarınızı muntazam şekilde ancak etlerini kanatmamaya özen göstererek kesiniz.

Adet gören kadın hastalar, hijyenik pedlerini sıkça ve muntazaman olarak değiştirmelidirler çünkü kan mikropların üremesi için ideal bir besi yeridir. Özellikle kadınlar, genital bölgelerini saf sabunla sıkça yıkamalı ve içeriğini bilmediği kozmetik ürünleri bu bölgeye uygulamamalıdır.

Ameliyatı takip eden ilk üç ay içinde ağır spor yapmamalı ve ağır eşyaları kaldırmaktan kaçınmalısınız. Böbreğinizin hizasında belinizi aşırı sıkan kemerler takmayınız. Yine bu üç aylık süre içinde lokanta, sinema, otobüs, tren, cami, kilise, havra, kahvehane, tiyatro, düğün, nişan, spor müsabakası, çarşı gibi halka açık ve kalabalık yerlere gitmeyiniz.

Basit bir nezle veya grip enfeksiyonu bile olsa bulaşıcı hastalığı olan ziyaretçileri kabul etmeyiniz. Bu tip bir hastalığı olan kimseyle karşılaşma ihtimaliniz olan mekanlarda, ilk üç ay içinde, mutlaka maske takınız.

    Obez Market