Etkinlikler

Türkiyenin İlk ObezMarketi Açıldı

img

Türk Böbrek Vakfı’nın 2019 Dünya Böbrek Günü kampanyasının temelini oluşturan Obez Market, basının da katıldığı törende kurdele kesilerek açıldı. 7 Mart günü Bahçelievler’de, Türk Böbrek Vakfı otoparkının yanında bulunan alanda açılan Obez Market, görkemli bir açılışla günübirlik de olsa hizmete girdi.

TBV’nin bu kampanyaya özel olarak ürettirdiği maket yiyeceklerin ve içeceklerin raflarda yerini aldığı Obez Market’in açılışını Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk yaptı. Açılışta bir konuşma yapan Timur Erk, “Bugün yaşadığımız en önemli sorun, çocuklarımızın kilolu ve obez olmalıdır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklarımız abur cuburlara karşı savunmasız kalıyor. Çoğu belki baklanın, enginarın, pırasanın, kerevizin tadını bilmiyor ve işlem görmüş hazır gıdalar, besin değeri az ancak kalorisi yüksek yiyeceklerle öğün geçiriyorlar. Biz, maalesef kendi ellerimizle çocuklarımızın damak tadını bozduk. Oysa geleneksel mutfak kültürümüz ve sofralarımızdan alışkın olduğumuz yemek tariflerimiz, bugün tüm dünyada kabul gören en sağlıklı beslenme biçimi olan Akdeniz beslenme tarzıyla birebir örtüşüyor. Yaptığımız saha eğitimlerinde çocukların yarısının okula kahvaltı yapmadan geldiğini üzülerek gözlemliyoruz. Biz burada, ObezMarket’te sadece çocuklara değil, büyüklere de aslında yediklerinin ve içtiklerinin içinde bulunan kalorileri, tuz ve şeker miktarlarını belki de biraz acımasız bir yöntemle gösteriyoruz. Minicik bir çocuğa “aman sussun” diye verdiğiniz paketli bir gıda, çocuğunuzu sadece sakinleştirmekle kalmıyor, şişmanlatıyor ve bağışıklığını zayıflatıyor. Bağışıklık sistemini bozan en büyük etken şekerdir” dedi ve sözlerine çözüm önerileriyle devam etti; “Madem sorunu ortaya koyduk, çözümden de bahsedelim. Biz hiçbir zaman yiyecekler yasak koyulması taraftarı değiliz. Yasak, ilgiyi ve isteği arttıracaktır. Hâlbuki çikolata mı istedi, kakao oranı yüksek bir çikolatadan küçük bir parça, sürekli olmayacak şekilde tüketilebilir. Yumuşak şekerler yerine doğal yöntemler ile kurutulmuş bir avuç kuru meyve tüketimi doğru tercih olacaktır. Şeker içeriği yüksek olan paketlenmiş aromalı sütler yerine evde şekersiz ve mevsim meyvelerinden hazırlanan aromalı sütler tercih edilmelidir. Evde, ince dilimlenmiş, tuz yerine baharatlar ile tatlandırılmış ve çok az bir yağ ile fırında pişirilmiş patatesle de bu cipslerden hazırlayarak farklı ve lezzetli tatlar elde edebilirsiniz. Fındık veya yer fıstığı kremalarını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Kuru çiğ fındığı ya da yer fıstığını kokusu çıkana kadar kavurduktan sonra krema kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirerek şekersiz ve doğal krema elde edebilirsiniz. Görüldüğü gibi sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmek çok zor değil, yeter ki biraz gayret gösterelim, biraz bilinçlenelim.

Basının 11 görsel haber ve 30’u aşkın yazılı haberle büyük ilgi gösterdiği ve canlı yayınla tüm Türkiye’ye eş zamanlı ulaştığımız açılışa katılan UPS Spor ve Kültür Kulübü öğrencileri, kendi beslenme alışkanlıkları hakkında örnekler vererek düzenli egzersizin veya bir spor dalı ile ilgilenmenin yararlarını anlattılar.

    Obez Market