Etkinlikler

TÜRK BÖBREK VAKFI 2022 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ ÇALIŞMALARI

img

10 Mart 2022 tarihinde kutlanan Dünya Böbrek Günü’nde belirlenen “Herkes için Böbrek Sağlığı – Böbrek Sağlığının İyileştirilmesi İçin Bilgi Eksikliklerini Gideriyoruz” teması çerçevesinde Türk Böbrek Vakfı olarak çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik.

Bugüne kadar yaptığımız tüm faaliyetlerin toplumda ne ölçüde karşılık bulduğunu ölçümlemek ve böbrek sağlığı konusunda fırsat alanlarını belirlemek üzere yaptırdığımız anket çalışması sonucunda, 2022 Dünya Böbrek Günü’nde üç ana başlığı vurgulamaya karar verdik:

  • COVID-19 ertesi böbrek sağlığı kontrolü yaptırılması gerekliliği
  • Yılda bir kez düzenli doktor kontrolünün önemi
  • Doktora danışmadan reçetesiz ilaç kullanımının önlenmesi

Kullanılan ana görsel, resmi temanın her yaştan bireyleri ilgilendiren konuları içermesi nedeniyle anne, baba ve çocuktan oluşan bir çekirdek aileyi ele almıştır.

Ana görsel, aşağıdaki mecralarda yer almıştır:

MODYO TV & YOVİ TV – İstanbul’daki metrobüslerde ve tramvay hattında bulunan 7600 adet ekran

COREOOH – İstanbul’da 100 adet raket (CLP)

PANOFFECT – İstanbul metro hattında 500 adet merdiven yanı pano ve 300 adet ekran

MAXIMEDYA – İstanbul’da dört AVM’de (Akmerkez, Aquaflorya, İstinyepark, Akasya) toplam 142 ekranda bir hafta süreyle yayın

KENTVİZYON – İstanbul’da 100 billboard, Ankara’da 30 Megalight (hareketli ve büyük ölçekli billboardlar)

TEKİRDAĞ – 25 Billboard, 25 raket (CLP)

DEMEDYA – 350 eczanede, 500’den fazla ekran ve aylık 9,7 milyon ziyaretçiye ulaşım

YOUTUBE – Aynı zamanda canlı böbrek vericisi olan piyanist Ece Dağıstan Say ile yapılan 30 dakikalık söyleşi

FUTBOL MAÇI PANKARTI – 6 Mart 2022 tarihindeki Fenerbahçe-Trabzonspor maçında Fenerbahçeli futbolcular TBV pankartıyla sahaya çıktılar

Dünya Böbrek Günü için düzenlenen etkinliklerimizden bir diğeri ise Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Üyesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Rümeyza Kazancığlu’nun katılımı ile yapılan basın toplantısı oldu. Toplantıda, yakın zamanda Amerika’da tamamlanan “COVID-19 sonrası böbrek hastalıkları risklerine ilişkin yeni bulgular” araştırması masaya yatırıldı. 2020 yılının Mart ayından bu yana tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan COVID-19 salgınına ilişkin her geçen gün gelen yeni bilgiler ışığında ele alınan araştırma sonuçları, sağlıkta bireysel takibin ne denli önemli olduğunu ortaya koymuş oldu.

    Obez Market