Etkinlikler

Trafik Işıkları ve Beslenme Önerileri TRT’de


Gerek reklam düzenlemeleri, gerekse gıda etiketleme ile özellikle çocukluk çağı obezitesiyle mücadeleye yönelik çalışmalar son dönemde toplumun neredeyse tamamının ilgisini çekiyor. Bu konuda toplumsal eğitimlerden yayınlara kadar geniş bir yelpazede çeşitli etkinlikler yürüten vakfımız, TRT1’in konuğuydu. Vakıf Başkanımız Timur Erk, 22 Ocak 2019 tarihli “Pelin Çift ile İyi Fikir” programında ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezite hakkında bilgiler vererek özellikle çocukluk çağında karşılaşılan aşırı kilo sorunun ileride yol açtığı olumsuz durumlara değindi. Vakfımızın bugüne kadar gerçekleştirdiği saha çalışmalarındaki gözlemlerimizle birlikte bireysel ve toplumsal atılması gereken adımları, bugüne kadarki gelişmeleri, Trafik Işıkları projesinin aldığı mesafeyi ayrıntılarıyla aktardı.

10 yıl önce gelişmiş ülkelerde uygulanmaya başlanan “trafik ışıkları” modelinin özellikle Türkiye gibi gıda etiketi okuma alışkanlığı olmayan ülkelerde önemli bir adım olduğunun altını çizen Erk, 26 Ocak 2017’de Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe göre 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesi planlanan bu yöntemin, vatandaşların ambalaj okur-yazarlığı olabilmeleri için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde Tarım, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının örneğine az rastlanır bir iş birliği ile sinerji yaratarak uygulamayı Eylül 2019’da başlayan eğitim-öğretim dönemine çekmelerinden de duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erk, bu uygulamanın üç farklı alanda gelişim sağlayacağını, bunların gıda endüstrisi halk ve medya olduğunu ifade eden Erk, endüstrinin şeker ve tuz oranları konusunda iyileştirmelere gidilerek kırmızı işaretli ürünlerin niteliklerinin arttırılmasına yönelik çalışacağın, halkın dikkatinin çekilerek bilgi ve bilinç düzeyinin artacağını ve medyanın da toplumu bilgilendirme görevi yürüteceğini söyledi.

Yapılan sokak röportajlarında da öne çıktığı üzere annelerin konuya karşı hassas ve dikkatli olduğu görülürken, toplumun büyük kesiminde obeziteye yol açan etkenler konusunda bilgi eksikliği gözlemleniyor. Anne-babanın beslenme alışkanlıklarının, çocuğun edindiği beslenme alışkanlığını doğrudan etkilediği ortaya çıkıyor.

Özellikle içeceklerdeki şeker oranları hakkında bilgi veren Erk, şeker çeşitleri ve miktarlarını anlatarak beslenme en önemli ipucunun “doz” olduğunun bir kez daha altını çizdi.

 

    Obez Market