Etkinlikler

TBV Tekirdağ'da Yaza Veda Etkinliği Düzenledik

img

TBV Tekirdağ şubemizin ve Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezimizin bulunduğu binamızda ve bahçesinde, 19 Eylül’de art arda üç farklı etkinlik gerçekleştirdik.

Sabah saatlerinde Tekirdağ’da görev yapan yerel basın mensuplarının ve Anadolu ajansı temsilcisinin katıldığı kahvaltılı basın toplantısında TBV Başkanı Timur Erk tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığının 6 Eylül 2021 tarihinde okul kantinlerinde “okul gıdası logosu” uygulamasına dair zorunlu olarak yürürlüğe giren tebliğinin ne yazık ki uygulamaya geçemediği, kantinlerde halen zararlı besinlerin satıldığı, market raflarında yer alan okul gıdası logolu bazı ürünlerin ise Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından ilan edilen “okul gıdası” kriterlerine uymadığı, zararlı gıdalar tüketmek zorunda kalan öğrencilerin gelecekte ne gibi sağlık sorunları yaşayacağı, alternatif olarak velilerin çocuklara beslenme çantaları hazırlamaları, bu beslenme çantalarının içlerinde hangi ürünlerin olabileceği örnekleri ile birlikte açıklandı.

TBV Başkanı Timur Erk, TBV’nin 2021 yılında kamu yararına gerçekleştirdiği faaliyetlerini hem görseller ve videolarla açıklayarak aktardı. Gelecek nesillerimiz olacak öğrencilerin sağlıklarına verilen önemi vurgulayarak, farklı mecralarda ve çeşitlilikte verilen eğitimlere ilişkin bilgiler verdi. Böbrek sağlığının korunmasında günlük yeterli su içmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkaran ve 850 binden fazla kişinin katıldığı anketten çıkan sonuçları aktardı. Timur Erk, TBV’nin aşırı tuz ve şeker tüketimi ile ilgili savaşını, meyve tüketiminde porsiyon kontrolünün önemini vurguladı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen TBV Yönetim Kurulu toplantısı, ilk defa hibrid toplantı yöntemi uygulandı. Zoom üzerinden dijital olarak katılan üyelerimiz ile pandemi kurallarına uygun olarak fiilen katılan üyelerimiz bir araya getirildi. Yoğun gündemli toplantıda yine kamu yararına kararlar alındı.

Günün geri kalan saatlerinde ise akşam 19.00’a kadar diyaliz merkezimizin geniş bahçesinde bir ilki gerçekleştirerek yerel yönetim temsilcilerinin ve yerel basın mensuplarının da hazır bulunduğu organizasyonda Türk Böbrek Vakfı Merkez ve şube Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra vakfımızın üç diyaliz merkezinde görev yapan çalışanlarımızın ve ailelerinin katılımıyla canlı müzik eşliğinde yemekli bir yaza veda etkinliği gerçekleştirildi. Katılan herkesin büyük keyif aldığı bu güzel etkinliğin gelecek senelerde de düzenlenerek geleneksel bir hale getirilmesi kararlaştırıldı.

    img
    Obez Market