Etkinlikler

Okul Kantinlerindeki Gıdalara Uyarı Etiketleri Uygulaması


 Türk Böbrek Vakfı olarak 2018 yılı Mayıs ayında ilkokul öğrencileriyle birlikte saha etkinliği ile tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Trafik Işıkları Projesi, resmi olarak uygulamaya geçiyor.

Yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan tuz ve şeker miktarı hakkında tüketiciye bilgi verilerek doğru beslenme tercihleri yapmaya yönlendirmeyi hedefleyen proje, her 100 gramlık gıda içeriğinde bulunan şeker ve tuz oranlarının kırmızı, sarı ve yeşil renkler ile belirtilmesi esasına dayanıyor. Buna göre şeker ve tuz içeriği yüksek gıdaların etiketinin kırmızı, dikkatle tüketilmesi gereken gıdaların etiketi sarı ve insan sağlığını tehdit etmeyecek oranda tuz ve şeker bulunduran gıdaların yeşil etiketle belirtilmesi amaçlanan proje, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da benimsenerek okullarda “okul gıdası logosu” uygulanması için imzalanan protokol kapsamında çalışmalar başlatıldı. Uygulamanın 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında başlatılması öngörülüyor. Bakanlık tarafından desteklenen Beslenme Dostu Okul Programı, okul kantinlerine özel hijyen kuralları ve kantin personeline eğitim gibi uygulamalara birlikte kantinlerin üç bakanlığın denetim ve gözetiminde olmasının yanı sıra, denetimin sadece kantinde değil üretim yerlerinde de başlamasını amaçlıyor. Böylece 26 Ocak 2017’de yayınlanan ve 2020 başında yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile vakfımızın 2018 yılında ard arda yaptığı çalışmalar ile okul kantinlerinde öne çekilmiş olarak Eylül 2019’dan itibaren uygulamaya geçecek. Bu arada Trafik Işıkları projesinde belirlemiş olduğumuz şeker ve tuz limitleri önerilerimiz aynen kabul edilmiş oldu.

Türkiye’de obezite oranı hızla artıyor ve çocuklar arasında bu oran %25’ ulaşıyor. Bakanlık, Türkiye’de gıda okuryazarlığının arttırılmasını ve gıda etiketleri okuma alışkanlığının başta çocuklar olmak üzere toplumun geneline yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

 

    Obez Market