Etkinlikler

Okul Gıdası Logosu Uygulaması Ertelendi

img

2 Ocak 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim bakanlığı ilk defa bir araya gelerek, okul kantinlerinde satılan gıdalara yönelik bir iş birliği protokolü imzalamışlar ve okul kantinlerinde “okul gıdası” logolu sağlıklı ürünlerin satılmasına karar vermişlerdi. Tarım ve Orman Bakanlığı 20 Haziran 2019 tarihinde yayınladığı tebliğ ile “okul gıdası” logosu uygulamasına yönelik kuralları belirledi. Tebliğin atıfta bulunduğu “Okul Sağlığı Bilim Kurulu” kararı ile kantinlerde hangi ürünlerin satılacağını, hangi ürünlerin satılamayacağını, satılacak ürünlerin içeriklerinin nasıl olacağını açıkladı.

Devlet tarafından yürütülecek ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza yönelik bu uygulamalar, vakfımızın okullarda yıllardan beri doğrudan öğrencilere verdiği “sağlıklı beslenme” eğitimlerinin ve yine vakfımızın paketli işlenmiş gıdaların içeriklerine dikkat çekmek üzere yürütmekte olduğu trafik ışıkları projesi çalışmalarından sonuçların alınmaya başlaması anlamında bizleri çok sevindirmişti.

Vakfımız bu güzel projeyi tek başına sahiplenerek, 17 Temmuz tarihinde 10 TV kanalının ve beşten fazla yazılı basın ve gazete muhabirinin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında görsel örneklerle anlatarak halkımıza duyurdu. Daha sonra muhtelif tarihlerdeki röportajlar ve yayınladığımız basın bültenleri ile halkımızı bilgilendirdik, farkındalıklarının arttırılmasını sağladık.

Ancak Bakanlığın tebliğinde belirtildiği üzere, uygulamanın zorunlu olarak başlayacağı 16 Eylül 2019 tarihine iki hafta kala, kantin işletmecileri dernekleri ve federasyonları, uygulamanın ertelenmesi için basın bildirileri yayınlayarak, istenilen nitelikte üretilecek ürünlerin raf ömrünün kısalacağı ve bu nedenle ticari zararların oluşacağı, istenilen nitelikteki ürünlerin üreticiler tarafından üretilmediği ve bu ürünler olmayınca da kantincilerin zarar edeceği, çocukların okul kantinleri dışında istedikleri paketli ürünleri rahatlıkla satın alabileceği gibi gerekçeler ile bakanlığa başvuruda bulundular. Bakanlık da 15 Eylül 2019 tarihinde yayınladığı tebliğ ile zorunlu uygulama tarihini 7 Eylül 2020 tarihine erteledi.

Okul kantinlerinde bir yıl daha çocuklarımıza sağlıksız paketli işlenmiş gıdalar satılacak, böylece bir yıl daha kantin işletmecilerinin ticari kaygılarının önüne geçilmiş olacak. Ancak bu arada azınlıkta da olsa dahi okul gıdası logosu uygulamasına geçen ve paketli işlenmiş gıdaları kantinlere sokmayan okullar var, onları gönülden tebrik ediyoruz. Vakfımız bu güzel projenin ısrarlı destekçisi ve takipçisi olmaya devam edecektir.

    Obez Market