Etkinlikler

Dünya Böbrek Günü'nde Keşan'da Eğitim Gerçekleştirdik


Dünya Böbrek Günü münasebetiyle, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla 14 Mart 2019 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesinde belediyeye ait tiyatro ve konferans salonunda öğrencilere yönelik bir böbrek sağlığı eğitimi düzenlendi.

Toplantıya Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Keşan Kaymakamı Nuri Önder, Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Önder Arpacı, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ile şube başkanları ile Keşan’da bulunan Anafartalar İlkokulu, Dr.Ali İhsan Çuhacı İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, İnönü İlkokulu, Keşan Atatürk Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu ve Özel Aden Ortaokulundan 625 öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Türk Böbrek Vakfı başkanı Timur Erk, 2019 yılı Dünya Böbrek Günü ana temasının “çocukluk çağı obezitesi ve böbrek sağlığı” olarak belirlendiğini söyleyerek bir konuşma yaparak Türkiye’de çocukluk çağı obezitesinin böbrek sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen önemli nedenlerden biri olduğunun altını çizerek, ülkemizde 3 milyondan fazla olan obez nüfusun 1,8 milyonunu 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimizin oluşturduğunu belirtmiştir.

Daha sonra söz alan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Türk Böbrek Vakfı tarafından Edirne’de yapılan eğitimlerin aynı zamanda bir koruyucu hekimlik olduğunu söyleyerek çocukların farkındalıklarını arttıran bu çalışmayı tümüyle desteklediklerini belirtmiştir.

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, yerel yönetimler olarak her zaman böyle etkinliklerin yanında olduklarını belirterek Türk Böbrek Vakfı’nı çalışmalarından dolayı tebrik ettiklerini söyledi.

    Obez Market