Etkinlikler

Böbrek Dede Lansmanı

img

34 YILLIK TECRÜBE ‘BÖBREK DEDE’Yİ DOĞURDU!

TÜRK BÖBREK VAKFI’NDAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN…

Dünyada her 10 kişiden biri böbrek hastalıkları riski ile karşı karşıya, ülkemizde ise her 7 kişiden biri… Bugün ülkemizdeki 3 milyondan fazla obezite hastasının 1,8 milyonu ise 18 yaş altı çocuklar... 1985 yılında kurulan Türk Böbrek Vakfı, 34 yıldır “ülkemizde böbrek sağlığının korunması” adına birçok alanda çeşitli faaliyet ve etkinliklerle çalışmalarına ara vermeden devam ediyor… Okullarda yürütülen çalışmalarda öğrencilerin “Böbrek Dede” diye hitap ettiği TBV Başkanı Timur Erk, karikatür sanatçısı tarafından yeni bir karaktere dönüştürüldü.

Türk Böbrek Vakfı’nın kurucu başkanı Timur Erk’in karikatürize edilerek hazırlanan karakter çizimi; esprili dili ve sevimli üslubu ile kitapçıklarda yer alarak ilköğretim öğrencilerine sağlıklı yaşamın temel kurallarını anlattı.

Türk Böbrek Vakfının 2011 yılından bu yana“Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” başlığı ile verdiği eğitimlerde, öğrenciler okullarında aldıkları bilgileri benimseyerek, öğrendiklerini evlerinde velileri ile paylaştığı gözlendi. Eğitimlerin çocuklar için daha kalıcı hale getirilmesi çalışmaları sonucunda, anlatılan konuları da barındıran ve geniş bilgilerin yer aldığı üç kitapçığı ‘Böbrek Dede’ anlatıyor.

Türk Böbrek Vakfı tarafından ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklara armağan edilen bu kitapçıklar öğrencilerin anlayacağı dilde, böbreklerimiz ve onların korunması hakkında bilgilerden, sağlıklı beslenmeye, hareketli yaşamdan, aşırı tüketilen tuz ve şekerin zararlarına ve hijyene kadar, birçok konuda görsel ve yazılı bilgilerden oluşuyor. Kitapçıklarda, TBV çatısı altında ve çalışma arkadaşlarının da desteğiyle kendisini 34 yıldır Türkiye’nin böbrek sağlığına adamış olan Timur Erk; “Böbrek Dede” karakteri ile bütünleşerek, onun koruyucu, rehberlik edici, eğitici kimliğinde çocukları kucaklıyor.

Böbrek Dede; yılların getirdiği deneyim ve bilgi birikimini, başta çocuklar olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşmak üzere tatlı – sert, gerektiğinde esprili, zorlayıcı değil teşvik edici, eleştirel, yasaklayıcı değil yönlendirici, halkın içinden, bilime değer veren, kanıta dayalı üslubu ile her zaman göreve hazır olacak.

Ayrıca, TBV Başkanı Timur Erk’in kaleminden ‘Türk Böbrek Vakfının Böbrek Sağlığını Koruma Çalışmaları’kitabı da, özellikle son 20 yılda ivme kazanan Türk Böbrek Vakfı faaliyetlerini ele alıyor. Kitapta yapılan tüm hizmetler, etkinlikler, deneyimler, yazışmalar dahil, her türlü belge ve bilgi derlenerek, toplumun böbrek sağlığının korunmasının ne denli önemli olduğunu gösteren kalıcı bir kaynakça oluşturuldu.

    imgimgimgimg
    Obez Market