Etkinlikler

Başkanın Mesajı

img

Değerli Vakıfsever Dostlarımız,

Bildiğiniz gibi her yılın Mart ayının ikinci Perşembesini Dünya Böbrek Günü olarak kutluyor ve bu haftaya belirlenmiş ana temaya uygun etkinliklerle donatıyoruz.

Ne yazık ki bu sene 11 ilimizi ciddi boyutta etkileyen depreme denk geldiği için istediğimiz boyutta etkinlik yapamadık. Hem moralimiz bozuk hem de demotive durumda idik. Yine de haftayı bu bülten içinde izleyeceğiniz gibi dolu dolu geçirmeye çalıştık. Detayları okuyarak algılayabilirsiniz.

Depremi takip eden ilk günlerde tüm ulusta olduğu gibi bizlerde de panik havası hakimdi. Bu olumsuz durumu üzerimizden en kısa zamanda atarak aklıselim ile kanayan yaraları el birliğiyle sarmaya başladık. Nitekim Sağlık Bakanlığının yönlendirmesiyle depremden zarar gören 11 ildeki kamusal diyaliz merkezlerine diyaliz tedavi setleri ilettik. Daha sonra yine bakanlık ile görüşerek en fazla ihtiyaç gösteren kullanılamaz hale gelmiş hastane bünyesindeki diyaliz merkezleri hakkında bilgi edindik. Bize önerilen Kahramanmaraş’taki Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki diyaliz merkezinin yenilenmesi oldu. Hemen bitişik arsa içindeki bahçe üzerine 10 üniteli tek katlı prefabrik diyaliz merkezi için seferber olduk ve bağışları toplamaya başladık. Kısa bir süre içinde temin edilen bağışlarla projenin finansmanı hemen hemen sağlanmış oldu. Bu yazıyı kaleme aldığım günlerde inşaata başlamak üzereyiz.

5 Mart 2023 tarihinde yaptığımız Mütevelli Heyet toplantısında konteyner bağışı ile başlayan süreç bir anda değerli Mütevellimiz Sayın Nurhan Tarman’ın kalıcı proje olarak önerdiğimiz Antakya merkezinde 8 derslikli anaokulu yapımını tek başına üstlenmesiyle sonuçlandı.

Nihai olarak olası İstanbul (Kuzey Marmara) depremi için ya mobil diyaliz merkezi veya acil tıbbi mobil müdahale merkezi kurma projesi yine alınan bağışlarla yürürlüğe girmek üzere bu üç büyük proje ile ilgili dört hafta içerisinde almış olduğumuz bağışlar ile projelerin finansman sorunu da çözülmüş oldu.

2023 yılının çoğunluğu deprem projelerine odaklanacağımız bir süreç içinde geçecek gibi gözüküyor. Bunun haricinde deprem nedeniyle ara vermiş olduğumuz sağlıklı beslenme eğitim faaliyetlerimiz 40. il olarak gittiğimiz Hatay iliyle birlikte bıraktığımız yerden Nisan ayında yapılacak il ziyaretleriyle devam edecek. Nitekim sıradaki Diyarbakır, Niğde, Bolu, Konya, Kayseri, Gümüşhane gibi illeri ziyaret ederek il sayısını 50’ye çıkarmak için hedef koymuş durumdayız.

Ülkemizin içinde bulunduğu seçim kargaşası, enflasyon ortamı, resesyon, Rusya - Ukrayna savaşı ve 120 milyar doları aşkın deprem yapılandırması için harcanacak para gibi büyük sorunlar varken biz Türk Böbrek Vakfı olarak elimizden geldiği oranda vakfımıza duyulan büyük güven ile alınan bağışları şeffaf bir şekilde %100 amaç doğrultusunda harcayarak yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız.

Bu ülkenin sağlık vakıfları arasında önde gelen vakıfların başında olarak depremin yarattığı yaraları siz değerli mütevellilerimizin ve vakfımıza güvenerek büyük bağış yapan bağışçılarımızla en iyi hizmetleri verebilmenin haklı gururunu inşallah hep birlikte yaşayacağız.

Şimdiden Ramazan Bayramınızı içtenlikle kutlar, sağlıklı yarınlar dilerim.

Timur Erk

    Obez Market