Etkinlikler

Başkanın Dünya Böbrek Günü Mesajı

img

Değerli Vakıfsever Dostlarımız,

Ulusça zor günlerden geçiyoruz. Evlerimize kapandık. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmıyor, sadece temiz havalı yerlerde yürüyüş yapmaya çalışıyorduk ki, 65 yaş ve üzerine gelen kısıtlama nedeniyle bir kısmımız artık sadece pencerelerden veya balkonlardan bu ihtiyacımızı karşılıyoruz.

İyi de biz bu şekilde sosyal mesafeleri gözeterek bu günleri en az riskle geçirmeye çalışırken başta diyaliz merkezlerimizde ve hastanelerimizde görev yapanlar olmak üzere toplu yerlerde çalışmak zorunda kalanlar, banka personeli, fabrikalarda ve imalathanelerde, bitişik nizam çalışma zorunda olanlar ne yapacak?

Ulus olarak onlara duacı olup devletin ve toplumun madden ve manen ayakta kalması için hayatlarını riske atanlara sahip çıkmalıyız. Onlar olmasa, ayakta dik duramayız.

Tabii ki bu günler de geçecek.

Hayat normale dönecek. Ahde vefa duygusu ile bu zor günleri atlatmamızda destek olanlara vefa borcumuzu ödeyeceğiz elbette.

Değerli Okuyucular,

Türk Böbrek Vakfı olarak yine de iyi durumdayız. Memorial Sağlık Grubu ile 2020-2030 yılları arasında geçerli olacak 10 yıllık yeni iş birliği sözleşmesi imzaladık. Hizmet Hastanesi bu yaz daha da yenilenecek. Mantolama, dış cephe boyası ve bütün çerçeveler yenilenecek.

  • Halen faaliyette olan üç diyaliz merkezi seneler sonrasında konsolide olarak kâra geçti. Mart 2020 başında diyaliz hizmetlerimize enflasyonun üzerinde zam geldi ve böylece yıllardır ilk kez diyalizden de gelir artanı sağlamaya başladık.
  • Diyaliz merkezlerimizde Korona virüsünden zarar görmeden, virüssüz günlere ulaşmak için elimizden geldiğince gerekli her türlü tedbiri almış durumdayız. Bu satırları kaleme aldığım gün (19 Mart 2020) itibarıyla herhangi bir bulaş vakasına rastlanılmamıştır.
  • 26 İl’e ve ilçelerine gidip yaklaşık 250.000’i aşkın öğrenciye sağlıklı beslenme eğitimleri verdikten sonra alınan kararlar doğrultusunda fiili yüz yüze eğitime ara vermek zorunda kaldık. Bunun üzerine dijital eğitime geçmek üzere iki eğitmenimiz ve ben, video çekimleri yaparak hazırlıklarımızı tamamladık. Böylece hem sosyal medyada, hem de daha evvel protokol yaptığımız illerin Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile dijital eğitime devam etme olanağını değerlendirmiş olacağız.

Bu yıl da Dünya Böbrek Günü oldukça etkili ve yoğun geçti. Ancak virüs nedeniyle basının katılımı önceki yıllara nazaran daha az oldu.

Bu konu ile ilgili bilgileri bu bültende okuma fırsatı bulacaksınız.

Özetle, vakıf olarak dimdik ayaktayız ve alandaki eğitim çalışmalarımıza dijital ortamda devam ediyoruz.

Yazıma son verirken, tüm vakıf dostlarımıza, çalışanlarımıza, bizi desteklemeye devam eden medyaya ve vakıf yönetim kurulu üyelerimize sağlıklı ve virüssüz yarınlar dilerim.

Sağlıcakla kalın…

Timur Erk

    Obez Market