Etkinlikler

Afyonkarahisar Il Milli Eğitim Protokolü

img

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Böbrek Vakfı, gelecek nesillerin daha bilinçli olmalarının sağlanması amacıyla sağlıklı bir nesil için, 6 Şubat 2020 tarihinde işbirliği protokolü imzaladı.


Okullarda aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ile sağlıklı bir yaşam için beslenme ve hayat tarzı önerileri eğitim projesinin başlatılmasını amaçlayan iş birliği protokolünü Türkiye Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ile Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın imzaladı.

Türkiye Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye'de gelecek nesillerin daha bilinçli hale gelmesi için sekiz yıl önce İstanbul'da başlattıkları projeyi geliştirerek ülke geneline yaymak için harekete geçtiklerini belirtirken, projeyi 26'ncı kente taşıdıklarını söyledi. Erk, "Afyonkarahisar'da proje kapsamında il merkezi ve ilçelerden yaklaşık 450 öğretmene 'Eğiticinin Eğitimi' kapsamında bilgilendirmeler yapıldı. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu eğitimlerin 7- 12 yaş grubundaki çocuklara daha verimli anlatıldığını ve verimliliğin de arttığını tespit ettik. Çocuklar anlattıklarımızı tıpkı sünger gibi çekiyor. Eğitimin sonunda da vakıf olarak hazırlattığımız eğitici kitaplarımız var onları takdim ediyoruz. Bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyoruz ki çocuklarımız da aileleriyle bu kitapçıkları paylaşarak farkındalığın artmasında önemli rol oynasın. Çocuklarımıza üç beyaz düşman olan şekerden, tuzdan ve undan, ayrıca trans yağlardan uzak durmalarını anlatan bir kitap, sağlıklı kalmaları için spor yapmalarını önerdiğimiz bir kitap ve böbreklerimiz ve karakterini anlatan bir kitap olmak üzere üç kitaplık bir set veriyoruz. Projemizin bir diğer hedefi ise çocuk yaşta obeziteyle mücadele etmek. Türk Böbrek Vakfı olarak üç diyaliz merkezi ve böbrek nakli yapan 150 yataklı bir hastanemiz var. Bu proje kapsamında da gittiğimiz illerde koruyucu hekimlik görevini üstleniyoruz" dedi.

Yetişkin bireylerde tuz kullanımının 18 gram olduğu dönemde başladıkları projeyle ciddi yol kat ettiklerini ifade ederek, sözlerini sürdüren Timur Erk, "Projemizin hayata geçmesinin ardından beş yıllık bir sürede yetişkinlerde günlük tuz kullanım oranını 18 gram seviyesinden 10 gram seviyesine düşürdük. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte üçlü bir protokol yapılarak okullarda hem okul gıdası hem de trafik ışıkları modeli hayata geçirilecek. Aşırı derecede tuzlu, şekerli, trans yağlı ürünler artık marketlerde üzerinde kırmızı nokta almış ürünler olarak tıpkı sigara paketlerinde uygulandığı gibi paketin 1/3'üne işaret konularak satılacak. Obeziteyle mücadeleyi de artırmak istedik. Türkiye nüfusu 83 milyon ve 3 milyon vatandaş 3. derece obez durumunda. Bu üç milyon obez vatandaşın 1 milyon 800 bini 18 yaşın altında çocuk. Ne yazık ki bu sayı her yıl yüzde 8 artıyor. Sivil toplum kuruluşu olarak bakanlığımıza en büyük desteği vererek, bu oranı yüzde 3-4 seviyesine düşürmek öncelikli hedefimiz" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da proje hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Yalçın; "Türk Böbrek Vakfı ile yaptığımız protokolle hedefimiz sağlıklı nesiller yetiştirebilmek. Çocuklarımızın özellikle fiziksel anlamda vücutlarına, böbreklerine ve genel anlamda organlarına zararlı olan maddelerden uzak durmalarını, alışkanlıklardan vazgeçmeleri adına bir protokol imzaladık. Öncelikle öğretmenlerimizin eğitim sürecini tamamlayacağız ve ardından da çocuklarımıza eğitimler gerçekleştireceğiz. Bu konuda vakfımız da bize ihtiyaç duyacağımız materyalleri ulaştırdı. İnşallah çocuklarımızın daha sağlıklı bir geleceği için sağlıklı nesiller olarak yetişmeleri için bu tür çalışmalara ihtiyaç var. Projenin de başarılı olacağına inanıyoruz gayretimiz ve çabamız da bu yönde." dedi.
Açıklamaların ardından Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'a projeye verdiği desteklerden dolayı bir plaket takdimi yapıldı. Karşılıklı imzalanan protokolle proje Afyonkarahisar'da da resmi olarak yürürlüğe alındı.

    imgimg

    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/365_tbv_user/apps/tbv_website/site/assets/cache/FileCompiler/site/templates/activity.php on line 76
    Obez Market