« geri

BÖBREK HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN 8 ALTIN KURAL

Uluslararası Nefroloji Birliği ISN ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu IFKF’in ortaklaşa düzenlediği ve böbrek sağlığına dair dünyanın en geniş kapsamlı organizasyonu olan Dünya Böbrek Günü’nde,  bu yıl “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” teması ele alındı.

Bu yıl 10. Yılı olan ve her yıl 80’ni aşkın ülkede 140’tan fazla yerel organizasyon tarafından kutlanan ‘Dünya Böbrek Günü’nde, Kronik Böbrek Hastalıklarının önlenmesi ve hayat tarzı değişiklikleri açısından her yıl önemli adımlar atılıyor. Dünya nüfusunun %10’unun böbreklerinde farklı düzeylerde hasar olduğu bilinirken, gelecek 10 yıl içinde bu oranın ülkemizde %12 artacağı öngörülüyor. Bu durumda, Kronik Böbrek Hastalığı küresel bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınıyor.

Türk Böbrek Vakfı, 2015 Dünya Böbrek Günü’nde Türkiye için temasını “Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı” olarak belirledi. Bu kapsamda “bilinçsiz ağrı kesici kullanımının böbreklere verdiği zarara” dikkat çekmek üzere Türk Böbrek Vakfı tarafından hazırlanan kampanyada, Galatarasaylı futbolculardan Burak Yılmaz, Emre Çolak ve Tarık Çamdal ve Eray İşcan görev alarak destek verdi.

Dünya Böbrek Günü İzleme Komitesi Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Türkiye’de koruyucu hekimlik uygulamalarındaki sevindirici artış ve son dönem kronik böbrek yetmezliği görülme sıklığının % 1-1,5 düzeyinde düşmesine rağmen, ülkemizde böbrek nakilleri henüz istenilen düzeye ulaşılamadı.” Kadavradan böbrek bağışının arttırılması gerektiğine dikkat çeken Erk, “buna paralel olarak böbrek hastalıklarının önlenmesi konusunda yapılacak çalışmaları da en az organ bağışı kadar önemli. Beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri de şüphesiz bu anlamda büyük yer tutuyor. ‘Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı’ da buna bir örnek. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar böbreklere en büyük hasarı veren etken olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kadınların çantalarından ayırmadıkları ve gerekli-gereksiz her durumda kullandıkları ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanımı böbreklerin en büyük düşmanlarından biri.”

Ülkemizde halen diyaliz tedavisi gören yaklaşık 60.000 son dönem kronik böbrek hastası bulunmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği hastalığının yıllık artış hızını daha da yavaşlatmak için tuz ve şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar arttırılmaktadır.

Beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında iyileştirmeye yönelik yapılacak değişiklikler,  çoğunlukla önlenebilir olan kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadelede için son derece önemli.

Kronik Böbrek Hastalığını Azaltmak İçin 8 Altın Kural

12.03.2015