« geri

Kartal Belediyesi ile Böbrek Sağlığı ve Sağlıklı Beslenme Semineri

Kartal Belediyesi ve Türk Böbrek Vakfı işbirliği ile “Böbrek Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” adlı bir seminer düzenlendi. Düzenlenen seminerde böbrek sağlığının önemine dikkat çekildi.

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Türk Böbrek Vakfı’nın işbirliği ile düzenlenen seminere Kartallılar büyük ilgi gösterdi. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Dr. Turgut Mermertaş, Ömer Fethi Gürer, Ali Apaydın, Feyyaz Kaynak, Sağlık İşleri Müdürü Sevin Köker, Belediye birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Seminerde sunum yapan Türk Böbrek Vakfı Projeler Koordinatörü Ayşe Onat, böbrek sağlığı için sağlıklı beslenme ve kronik böbrek hastalığının sonuçları hakkında bilgi verdi. Onat’ın sunumunun ardından Dr. Tülay Uluğ ve Renal Diyetisyen Nazmiye Seymen, izleyicilerin sorularını yanıtladı. Diyaliz sürecini anlatan Dr. Tülay Uluğ, hastaların haftada 3 gün, günde 4 saat diyaliz makinesine bağlanarak yaşamını sürdürebildiğini belirterek kronik böbrek yetmezliği hastalığının tek çaresinin organ nakli olduğunu söyledi. Vatandaşların diyaliz sürecine gelmeden bu hastalıktan korunması gerektiğini kaydeden Uluğ’nun konuşmasının ardından sahneye çıkan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, Türk Böbrek Vakfı Genel Koordinatörü Lütfi Kona’ya ve diğer katılımcılara teşekkür ederek plaket takdim etti.

19.03.2015