« geri

Güne Bir Bardak Suyla Başlayın

Uluslararası Nefroloji Birliği ISN ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu IFKF’nin birlikte düzenlediği ve dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Böbrek Günü’nde,  bu yıl “Güne Bir Bardak Suyla Başlayın” teması ele alınıyor…

 

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Sadece böbrek sağlığı açısından değil; kas, deri, sindirim ve boşaltım sistemi ve diğer organlar için de hayati derecede öneme sahip olan su, günlük beslenmede öncelikle ele alınması gereken yaşamsal bir ihtiyaç ” diyor.

 

2010 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı, günlük toplam sıvı alımı miktarını sağlıklı yetişkin erkekler için 2,5 litre, kadınlar için ise 2 litre olarak önermişti. Vücuda giren günlük sıvının başlıca iki kaynağı var: içilen su ve değişik yiyecek ve içeceklerden sağlanan sıvılar. Yaşa bağlı olarak su ve sıvı ihtiyacı değişse de, vücudun sıvı dengesinin böbrekler tarafından kontrolü son derece önemli. Yeterince su ve sıvı tüketilmemesi,  böbreklerde ve vücudun diğer organlarında sorunlar oluşturuyor. Kronik böbrek yetmezliği hastalığının ilerleyişini de yavaşlatan yeterli su tüketimi, vücudun tüm yaşamsal işlevleri için de hayati öneme sahip.

 

Beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında iyileştirmeye yönelik yapılacak değişikliklerin,  çoğunlukla önlenebilir olan kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadelede gerekli olduğunu belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; ‘sabahları uyanınca güne bir bardak su ile başlamak, uyku esnasında dinlenen metabolizmanın harekete geçmesini sağlayacaktır, günlük düzenli ve sağlıklı su tüketimi, kronik böbrek yetmezliği hastalığının önlenmesinde atılacak çok önemli bir adımdır’ dedi.

13.03.2014