« geri

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

 

Kadavradan nakil olan hastalar, canlıdan nakil olan hastalar, nakil için sırada bekleyen böbrek hastaları, topluma ‘organ bağışı’ çağrısı için sokağa çıktı.

 

Ülkemizde her yıl, 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen “Organ Bağışı Haftası” bu yıl da çeşitli etkinliklere sahne olacak. Türk Böbrek Vakfı da, özellikle kadavradan organ bağışına dikkat çekmek üzere; nakil olmuş, nakil bekleyen hastalar ve tüm böbrek hastalarının çatı örgütü BÖHAK’ın (Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği) katılımıyla organ bağışı için vatandaşlara çağrıda bulundu. 

3 Kasım 2013 Pazar günü, saat 12.30’da Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapan Türk Böbrek Vakfı’na hastalar ve BÖHAK yöneticileri eşlik etti.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ülkemiz için sosyal ve ekonomik açılardan çok önemli bir sorun olan organ bağışı yetersizliğine dikkat çekti. Türkiye’de gelişmiş ülkelerdeki sayıların onda biri kadar kadavradan organ nakli yapılabildiği belirten Timur Erk; ‘2012 yılında toplam 1477 beyin ölümü tespiti yapılmıştır. Bu tespitlerin tamamı organ bağışına dönüşseydi 2.954 böbrek hastasına hayat verilmiş olurdu.  Oysa sadece 524 adet kadavradan böbrek nakli gerçekleşebildi.  Beyin ölümü tespit edilen tüm hastaların organlarının bağışlanmasıyla canlı donörden yapılan nakillerinde eklenmesi halinde, 2012 yılında toplam 5.330 böbrek naklinin gerçekleşmesi mümkün olabilirdi; ancak ve ne yazık ki, her on beyin ölümünde sadece ikisi organ nakline dönüşebiliyor. Bu oranın mutlaka artması gerek’ dedi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk vatandaşlara çağrıda bulunarak; “Türk halkı verici ve yardım severdir, muhtelif nedenlerden dolayı organ bağışlamakta çekimser kalmaktadır. Beyin ölümü, ölümün ikinci bir tarifidir, beyin ölümü tespit edilen hastaların geri dönüşü yoktur, hiç bir tereddüte yer yoktur, sağlıklı iken organlarınızı bağışlayın, beyin ölümünüz tespit edildiği zaman yakınlarınız bu vasiyetinizi yerine getirsin, önceden organlarını bağışlamamış kişilerin beyin ölümleri tespit edildiğinde yakını olarak onun organlarını bağışlayın. Dinen, hukuken ve tıbben hiçbir sakınca ve engel yoktur, kendi organlarınızı bağışlayın, beyin tespiti yapılmış yakınlarınızın organlarını bağışlayın, organlarınız toprak olmasın, yaşam savaşı veren hastalara yaşama umudu olsun, organ bekleyen hastalara yaşam sevinci verin” dedi.

09.11.2013