« geri

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İmzalanan Protokol

Türk Böbrek Vakfı ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü sağlıklı nesiller için bir araya geldi.

TBV’nin 2013 Mart ayında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ile başlattığı   “aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ile sağlıklı bir yaşam için beslenme ve hayat tarzı önerileri”  eğitim projesi Tekirdağ’da da hayata geçirildi.

Aşırı tuz ve şeker  tüketimi ile obeziteye bağlı olarak gelişen böbrek ve kalp hastalıkları her yıl önemli bir oranda  artış gösteriyor. Hastalıkların önüne geçmek ise bu konudaki farkındalık yaratma ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden geçiyor.

Bu noktadan hareket eden  Türk Böbrek Vakfı,  sağlıklı  gelecek nesiler için okullara yönelik eğitim projesini ilk olarak  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile başlatmıştı. İstanbul’da bulunan ilk ve orta dereceli okullarda verilen eğitimler öğrencilerin yanı sıra öğretmen ve velilerinde büyük ilgisini çekmişti. İstanbul’da yapılan ve devam eden çalışmaların büyük oranda bir farkındalık yaratması, Türk Böbrek Vakfı’nı diğer iller için de harekete geçirdi.

İstanbul’un ardından Tekirdağ’da yürütülecek olan proje için, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Halis İşler bir araya gelerek projeyi harekete geçirmek için hazırlanan protokole imza attı. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan proje, ilk olarak belirlenen pilot okullarda uygulanacak. Orta dereceli okulların dahil edildiği projeye velilerin katılımları da bekleniyor.

Tekirdağ il genelinde sürdürülecek  çalışma için, Türkiye’nin diğer illerine de model olması ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda bir eğitim müfredatı düzenlemesi hedefleniyor. Böbrek hastalıklarının en önemli nedenlerinden hipertansiyon ve diyabetin önlenebilmesi için geliştirilen projede; “aşırı şeker ve tuz tüketiminin insan sağlına zararları”, diyabet ve hipertansiyondan korunma, doğru beslenme, sağlıklı alışkanlıklar edinme, sporun hayatımızdaki yeri gibi konularda bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesi amaçlanıyor.

Protokol imza töreninde söz alan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “ülkemizde sağlıksız beslenme ve aşırı tuz ve şeker tüketiminden kaynaklı hastalıklar giderek artıyor.  Yapılan bilimsel araştırmalar bu hastalıkların önlenebilmesi için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin büyük rol oynadığını gösteriyor. Bizler bu proje ile onlarca çocuğumuzun hayatını değiştirsek bile bu çok önemli bir anlam ifade edecek. Çocuklar ailelerinin bilinçlenmesi konusunda da çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle onları çok önemsiyoruz. Sağlıklı bir toplumun oluşturulması, çocuklarımızın bilinçlenmesine ve farkındalığına bağlı” dedi.

12.12.2013