« geri

Hollandalı Müzisyenlerden Konser

Hollandalı müzisyenlerden oluşan Eigen Hulp Orkestrası; her yıl bir haftasını gönüllü olarak farklı ülkelerde bulunan hastalar, mahkûmlar ve kimsesizlere ayırarak, onların mutluluğu için performans gerçekleştiriyor.

İyilik orkestrasının bu yılki durağı Türkiye’ye oldu. Hollandalı grup, Türk Böbrek Vakfı - Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi’nde diyaliz tedavisi gören hasta ve hasta yakınları bir araya geldi. 

Böbrek hastalarının sosyal motivasyonları için müthiş bir konser veren orkestranın performansında, hasta, hasta yakınları ve vakıf yöneticileri de hazır bulundu. Türk Böbrek Vakfı, Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi’ne gelen orkestra üyelerini Diyalizden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. Bilal Görçin ve vakıf yöneticileri karşıladı. Yaklaşık bir saat performans sergileyen orkestra üyeleri hasta ve hasta yakınlarının büyük beğenisi topladı.

25 müzisyenden oluşan orkestra sınırlar ötesi iyilik orkestrası olarak da biliniyor. Bu renkli grup, üflemeli çalgılar ve perküsyon eşliğinde, Balkanlar’dan Güney Afrika’ya, Surinam “kaseko”larından Amerikan popuna uzanarak tüm dünya müzik türlerinden farklı çalışmaları sergiliyor.   

Profesyonel müzisyenlerden oluşan orkestranın şefliğini ise Harry Over yürütüyor. 30 yıldan bu yana Hollanda’daki festivallerde ve pek çok kültürel etkinlikte yaptıkları müzik ile yer alan orkestra, Hollanda’nın The Hague (Den Haag) şehrindeki kültürel sezon açılışına da her yıl renk katıyor.

 

15 yıldır her yıl, tüm orkestra bir haftalığına yurtdışına giderek sokaklarda, meydanlarda, hapishanelerde, hastanelerde ve yerel festivallerde müzik yapan grup,  geçmiş yıllarda Fransa, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Romanya, Polonya, Danimarka, Londra, Berlin, Prag ve Barcelona gibi birçok yerde konserler verdi. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, orkestranın bu anlamlı davranışından duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: ‘Böbrek Hastalarının diyalize girmesi, onları tıbbi açıdan hayatta tutuyor, ancak manevi ve sosyal olarak mutlu etmek de en az tıbbi tedavileri kadar önemli. Değerli müzisyenler hastaların yüzünü gülümsetecek, bu davranışları bizleri de son derece mutlu etti.

22.10.2013