« geri

13. IFKF Toplantısı Budapeşte'de Düzenlendi

22-25 Ağustos 2012 tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan 13. IFKF Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Yıllık Toplantısı’na 24 ülkeden böbrek vakıfları, diyaliz hastaları STK’larının temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Toplantının ana gündem maddeleri arasında Budapeşte Deklarasyonu, KBH ile mücadelede bütünsel yaklaşım, ekonomik kriz dönemlerinde fon sağlama yöntemleri, organ bağışı ve transplantasyon modelleri, böbrek vakıflarının araştırmaya verdikleri desteğin önemi, bölgesel işbirliğinin önemi ve gereği, egzersiz ve hasta sağlığı, Dünya Böbrek Günü öne çıkan konular oldu. Geleneksel olarak düzenlenen poster yarışmasına Türk Böbrek Vakfı, toplam altı poster ile katıldı. Konu başlıkları; Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri, Vakıf Faaliyetleri – Bir Ulusun Tuz Tüketimi Alışkanlıklarını Dönüştürmek: Türkiye Örneği ve Yol Haritası, Yaşlı Diyaliz Hastalarının Beslenme Durumları, Yaşlı Diyaliz Hastalarının Bilişsel İşlevlerinin İncelenmesi, Hemodiyalizde Single Needle Kullanımı, Diyaliz Hasta Verilerinin İncelenmesi olan posterler büyük beğeni kazandı ve poster sunum yarışmasında, Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kategorisinde 1.’lik ödülünü Türk Böbrek Vakfı kazandı.

“Akut Böbrek Hasarı” olarak belirlenen 2013 Dünya Böbrek Günü teması kapsamında doğal afetler, ezilme sendromu, zehirlenmeler  ve bilinçsiz ilaç kullanımı konularında çalışmalar yapılması planlanıyor.

“Kronik Böbrek Hastalığı İle Yaşayan Bireylerin Biyolojik-Psikolojik-Sosyal ve Etik İhtiyaçlarına Yönelik Bütünsel Yaklaşım” geliştirmeyi hedefleyen ve 25/08/2012 tarihinde IFKF Başkanı Timur Erk, ISN Başkanı John Feehally ve Toplantı Başkanı Lazslo Rosivall tarafından imzalanan Budapeşte Deklarasyonu’nun satırbaşları ise şöyle:

01.09.2012