« geri

Hakkımızda

Vakfımızın kuruluşundan bu yana geçen 30 yılda oldukça önemli mesafeler ve gelişmeler kaydettik. Resmi senedimizde yazılı hedef ve amaçlarımızın hepsine ulaştık. Bu başarı çizgisini hep beraber yakaladık. Gurur duyuyoruz. 30 sene evvel Resmi Senedimizi kaleme aldığımızda ütopik görünen bu hedefleri 30 sene gibi nispeten kısa bir sürede yakalamış olmak hakikaten mutlu bir olay... Ancak bizi sağlık sektöründe en üst düzeye getiren ve ödülleri almamızı sağlayan bu çizgi acaba bize yetmeli mi? Cevabı bence “kesinlikle hayır”. İşte bu gerçekten yola çıkarak Yönetim Kurulumuzda aldığımız karar gereği 2002 yılında küreselleşen dünyada, değişimi yaşayan Türkiye'mizde, misyonumuzu yeniden tanımlamaya ve 5-10 yıllık vizyonumuzu saptamaya yöneldik. Bir atölye çalışmasından sonra biz Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey profesyonel kadromuz hizmetlerimizi çeşitlendirmeye ve daha da genişletmeye karar verdik. Zira sağlığa ayrılan TC genel bütçesi içindeki % 7'lik bütçe payının son derece yetersiz kaldığı için mutlaka daha fazla çalışmamız ve yardıma muhtaç insanımıza daha çok hizmet üretmemiz gerekmektedir. Bu koşullarda köşemize çekilip 30 yılda yaptıklarımız yeter diyemeyiz. İşte bu nedenlerle İstanbul Üniversitesi ile bilimsel işbirliği sözleşmesini 15 yıl evvel imzaladık ve tam gün yasası çıkana dek başarı ile uyguladık.200'ü aşkın öğretim üyesi bize destek verdi. Böylece hizmet kalitemiz daha da arttı. Bu çerçevede yurdumuzun sağlık sorunlarına daha çok eğileceğiz, daha geniş yelpazede hizmet vermemiz sağlanacak.

Diğer güzel bir gelişme dört diyaliz merkezinde (TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, TBV Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezi, TBV Kadriye-Kenan Tunalı Diyaliz Merkezi ve TBV Kapaklı-Çerkezköy Diyaliz Merkezi) toplam 600'ü aşkın diyaliz hastasına hizmet vermemizdir. İstanbul Merter'deki Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezimiz toplam 300 hastaya hizmet vermekte ve 65 adet diyaliz cihazı ile halen dünyanın ikinci büyük merkezi konumuna, yılda 100 civarında devam eden böbrek nakilleri ile hizmet yelpazemiz doruk noktasına ulaşmıştır.

Ancak 15 Şubat 2008 kararları ile yapılan mevzuat değişikliği ile oluşan olumsuz koşullar sonucunda İstanbul Özel Hizmet Hastanemiz, Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihi itibari ile kiralanmış bulunmakta, fakat vakıf olarak denetim ve ruhsat sorumluluğumuz devam etmektedir.
Bu girişim ile vakıf tekrar maddi ve manevi güç kazanmış bulunmaktadır. 1 Mart 2010 tarihinde yapılan yönetim sözleşmesi ile Hizmet Hastanesi’ne 2 yıl içinde 4 milyar $ civarında teçhizat, tefrişat ve tadilat yatırımları yapılmış, ayrıca doktor kadrosunda ciddi boyutta artışlar sağlanmıştır. Bu girişimler ile elit hastaneler gurubuna girmiş olan hastanemiz, birçok yeni branşta hizmet vererek, hizmet yelpazesini genişletmiş, ayrıca yılda 100 böbrek nakli hedeflenerek bu sürece başlamış bulunmaktayız.

Yapılan sözleşme sonrası alınan bedeller sonucunda, iktisadi işletmemiz konsolide bütçesinde gelir artanı vermeye başlamış, daha evvel uzun vadeye bağlanmış ve ötelenmiş iç ve dış borçların tamamı ödenmiştir. Mali açıdan rahatlamış olan vakfımız, kronik böbrek yetmezliği (KBY) koruyucu hekimliği bağlamında, tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik birçok proje ve öneri geliştirmiş ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığı’na sunarak, 2011 yılı içerisinde ve 2012 yılı ilk 6 ayında çok büyük başarı sağlamıştır. Gerek ekmekte tuz oranının azaltılması, gerek paketlenmiş gıdalarda tuz içeriği ile ilgili Türk Gıda Kodeksi’nde değişiklik yapılması konularında ciddi gelişmeler sağlanmış bulunmaktadır.   

Vakfımız ,2012 ve 2013 yıllarında  kamu yararına faaliyetlerini daha da arttırmış , koruyucu hekimlik adına  “ aşırı tuz tüketiminin azaltılması” amacı ile “ tehlikeyi gör “temalı kamu spotu yaptırılmış, ” restoranlarda tuzlukların kaldırılması”  projesine başlanılmış, bu konuda öncülük eden restoranlara “ tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.

 “ Tehlikeyi Gör “ isimli, “ aşırı şeker tüketiminin azaltılması” amaçlı  TV ve Radyo Kamu Spotu,  ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  “ organ bağışı” konusunda yaptırılan “ beni bağışla” isimli  TV ve Radyo kamu spotları başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere çok büyük beğeni kazanmış, RTÜK onayı ile ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  14 Mart 2014 tarihinde  dünya böbrek günü münasebeti ile  “ organ bağışı” konulu düzenlenen basın toplantısına görsel ve yazılı basın mensupları büyük ilgi göstermişler, konusunda  uzman akademisyenlerce  “ kadavradan organ bağışı” en geniş şekilde anlatılmıştır. Ayrıca organ bağışının yapılmasının tüm süreçlerini anlatan bir video çekimi yaptırılarak ilgili tüm kamu ve özel  kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına dağıtılmış,  organ bağışı çalışmalarımız  bir çok mecrada yayınlanmıştır.

Vakfımızın yine önemli amaçlarından olan, böbrek sağlığının korunması yönünde, erken yaşlarda bilgilenme ve bilinçlendirmeyi arttırmak üzere, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile  “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlık beslenme” konusunda eğitimler vermek üzere bir protokol imzalanarak  eğitimlere başlanmıştır.

Koruyucu hekimlik adına “ böbrek sağlığının korunması, sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” isimli eğitime  muhtelif kurum ve kuruluşlarda devam edilmiş, gelen talepler elverdiğince karşılanmaya çalışılmış, İstanbul dışındaki illerde de eğitimlere devam edilmiştir.

Ekim 2013 tarihinde Vakfımızın da üyesi olduğu ve 2011–2013 yılları arasında Vakıf Başkanımı tarafından Başkanlığı yürütülen IFKF (Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu )tarafından Vakıf başkanımıza dönem başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalar nedeni ile” üstün başarı”  sertifikası verilmiş,  Vakfımız tarafından hazırlanan dünya böbrek günü faaliyetleri konulu poster” ikinci kez birincilik ödülünü”kazanmıştır.

İstanbul’dan sonra Tekirdağ  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapılarak, Tekirdağ ilindeki öğrencilere de “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları  ve sağlıklı beslenme ” isimli eğitimler verilmeye başlanmıştır.

2014 dünya böbrek günü etkinlikleri için, ana tema olarak “ güne bir bardak su ile başla”  konusu geniş bir şekilde  işlenmiş, muhtelif etkinlikler yapılmış ,  bu konuda hazırlanan kamu spotu kısa süre içinde RTÜK tarafından onaylanarak Ulusal ve Yerel TV lerde yayınlanmaya başlamıştır. Vakfımızın faaliyetlerine destek veren ve kamuoyunu sağlık konularında bilgilendirerek kamu hizmeti veren basın mensuplarına ve kurumlarına, ilk defa “ medya ödülleri” töreni düzenlenmiş, dallarında seçilen basın mensubu kişi ve kurumlara ödüller verilmiştir.

2014 yılında ve 2015 başlarında ünlü futbolcularla “Ağrı kesici ilaçların bilinçsiz kullanımı” ve “Böbrek taşları” konulu iki kamu spotu daha hazırlanmış bulunmaktadır.

2015 yılı faaliyetlerimiz geçmiş yıllara göre daha yoğun olarak gerçekleşti.

 Malkara Diyaliz Merkezimizin sürdürülebilirliği kalmadığı için 27 Ocak 2015 tarihinde kapatılarak,  eksiksiz tüm hastalarına Tekirdağ Diyaliz Merkezimizde tedavileri devam edildi. Malkara Merkezimizin ruhsatında bulunan 5 cihaz Tekirdağ Merkezimize, 10 cihazda Kapaklı Merkezimize taşındı. Kapaklı Merkezimize ilave yapılan 220 m2 inşaatla merkezimizin diyaliz salonları genişletildi ve 7 Mayıs 2015 tarihinde kullanıma açıldı. 

13 Mart 2015 Dünya Böbrek Gününde “bilinçsizce ağrı kesici kullanımının böbreklere verdiği zararlar” teması işlendi.

30 Mayıs 2015 tarihinde Vakfımızın resmi kuruluşunun 30. Yılını tamamladık, bu münasebetle çeşitli planlar yaptık.

Tekirdağ ve Kapaklı Diyaliz Merkezlerimiz yapılan tadilat ve renovasyonlarla modern hale getirildi.

30 Nisan 2015 tarihinde Zorlu PSM de ikinci Medya Ödülleri törenimizi gerçekleştirdik.

 31 Temmuz 2015 tarihinde Trakya Bölgesinde böbrek sağlığının korunması ve böbrek hastalıkları ile mücadele projemiz, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından onaylanarak sözleşmeye bağlandı.

 Vatandaşlarımızı böbrek sağlığı hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için sahada verilen eğitimler bu yılda da çeşitli il ve ilçelerde, öğrenci ve yetişkinlere yönelik daha yoğun devam etti. Ayrıca bu yıl vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirilmelerinde sosyal medyayı daha fazla kullandık,  sağlıklı beslenmeye yönelik özel hazırlatılan kısa video çekimleri, facebook sayfamızda yayınlandı ve yoğun beğeniler aldı.

2016 yılında vakıf faaliyetlerimizi aynı hızla sürdürdük. Trakya Kalkına Ajansı projemiz çerçevesinde 9 Ocak – 21 Şubat 2016 tarihleri arasında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri kapsamında birinci basamak hekimlere değerli mütevellilerimiz Sayın Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever başkanlığında, Sayın Prof. Dr. Tevfik Ecder‘in katılımıyla, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytaç Öncül ve Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Dinççağ tarafından vakfımız tarafından Türkiye’de ikinci defa “kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele” eğitimleri verildi. Bu süre zarfında aynı illerde okul eğitimleri de gerçekleştirildi.

2016 Şubat ayında yayınlanan Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı tarafından Türk Böbrek Vakfı diyaliz hastalarına yapılan “Hemodiyaliz Hastalarının Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörlerin Araştırılması” çalışmasının uluslararası mukayese raporunda, alt ölçekte fiziksel işlev, fiziksel rol, sosyal işlev fonksiyonlarında, vakıf hastalarının ABD, Japonya ve Avrupa hastalarından daha iyi durumda olduğu görüldü.

7 Mart 2016 tarihinde “çocuklarda böbrek sağlığı” ana teması ile Dünya Böbrek Günü’nü kutladık. Bu kapsamda hazırlanan görsellerimiz ülke çapında çeşitli mecralarda yayınlandı, çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu yıl ilk defa 9 Mart 2017 tarihinde Dünya Böbrek Günü konseri düzenledik.  Sanatçı Karsu’nun hem piyano çalarak ve hem de bir birinden güzel şarkıları seslendirerek sahne aldığı bu konserde orkestra üyelerinden birinin diyaliz hastası olması konsere farklı bir özellik ve derinlik getirdi.

17 – 18 Mayıs 2016 tarihlerinde OYAK Çimento Grubu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “böbrek sağlığı eğitimi ve kamuya hemodiyaliz cihazı bağışı” projesinin son ayağını Denizli OYAK Çimento Fabrikası’nda gerçekleştirdik.

11 Ekim 2016 tarihinde Dünya Obezite Günü münasebeti ile vakfın konferans salonunda Vakıf Başkanımız Timur Erk’in moderatörlüğünde, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Lale Sever ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu’nun ve basının katılımları ile yapılan panelde çocuklarda böbrek sağlığı, eğitim, öğrenim, aile ve toplumsal davranışlar açısından irdelendi.

Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu tarafından hazırlatılan ve Türk Böbrek Vakfı’nın kurulduğu günden itibaren 30 yıllık şanlı mazisinde yaptığı hizmetlerin toplandığı “Türk Böbrek Vakfı 30. Yıl Almanağı” yayınlandı.

“Böbrek Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme Ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimleri, öğrencilere ve yetişkinlere yönelik sunumlarla aralıksız devam etti.

9 Mart 2017 tarihinde “Çocukluk Çağı Obezitesi İle Mücadele” ana teması çerçevesinde, oyuncu Wilma Elles ve sporcu Hasan Yalnızoğlu’nun proje yüzümüz olarak yer aldığı Dünya Böbrek Günü’nü coşkuyla kutladık. Bu temanın içini dolduran birçok etkinlik gerçekleştirdik. Görsellerimiz Türkiye’de birçok il ve ilçede çeşitli mecralarda yer aldı. UPS Spor Kulübü’nün kapalı spor salonunda Wilma Elles, Hasan Yalnızoğlu, İpek Tanrıyar, Cedi Osman, Doğuş Balbay ve Vedat İnceefe’yle basının ve seyirci olarak 500’den fazla öğrencinin katıldığı “çocuk ve egzersiz” etkinliğinde evde veya okulda yapılabilecek temel egzersiz hareketleri 150’ye yakın sporcu çocuk tarafından izleyicilerin ve basının önünde gerçekleştirdi. Etkinlikte sağlıklı ve sağlıksız besinler tanıtıldı, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Nurdan Bilgen, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan ve Vakıf Başkanımız Timur Erk tarafından çocukluk çağı obezitesi ile mücadele konusunda basına demeçler verildi. Çocukları spor yapmaya özendirmek için oyuncu Wilma Elles’in ve sporcu Hasan Yalnızoğlu’nun çocuklarla birlikte çeşitli egzersizler yaptığı videonun çekimi yapıldı ve söz konusu video çok çeşitli mecralarda yayınlandı.

21 Nisan 2017 tarihinde vakfımız kalıcı bir esere daha imzasını attı. Soma’da 13 Mayıs 2015 yılında yaşanan maden kazasında vefat eden madencilerin çocuklarına destek olma üzere düzenlediği vakfımızın etkinliklerde bu amaç için toplanan bağışlar ve vakıf destekçilerimizin katkıları ile Soma’da madenci ailelerin ikamet ettiği İstasyon Zafer Mahallesine 150 öğrenci kapasiteli modern bir anaokulu yaptırıldı. “Türk Böbrek Vakfı Soma Anaokulu”  ismi ile  Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlanan okulumuzun resmi açılışını Manisa Valisi  Mustafa Hakan Güvençer’in himayelerinde  21 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirdik.

Vakfımız, Adım Adım Oluşumu içinde yardımseverlik koşu projelerinde desteklenen STK’lar arasına katıldı. Vakfımızın toplumu böbrek sağlığı hakkında bilinçlendirmek adına başladığı kamu yararına yeni projesinde hedef, gönüllü koşucuların topladıkları bağışlarla kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan hemodiyaliz cihazından beş adet alarak ihtiyacı olan devlet hastanelerine bağışlamak oldu. Bu yönde çok çeşitli etkinlik ve faaliyetler düzenlendi. 12 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen İstanbul Maratonu’nda gönüllü koşucularımız vasıtası ile toplanan bağışlarla üç adet hemodiyaliz cihazı satın alınarak T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne yazılı olarak bildirildiği üzere Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağışlandı.

14 Kasım 2017 tarihinde vakıf konferans salonunda Vakıf Başkanımız Timur Erk’in moderatörlüğünde, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. İlhan Satman ve İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu’nun ve basının katılımlarında düzenlenen panelde çocukluk çağında diyabetin böbrek sağlığına etkisi ve glisemik endeksin obeziteye etkisi tartışıldı.

27 Kasım 2017 tarihinde Fairmont Otel’de 4.Türk Böbrek Vakfı Medya Ödülleri Töreni gerçekleştirildi. Sağlık alanında yazıları, araştırmaları ve  makaleleri ile  toplumu bilgilendiren ve kamu yararına hizmet veren basın mensuplarının  ve kuruluşlarının  çeşitli çalışmalarının  değerlendirilmesinden sonra kazananlara ödüllerini takdim ettik. 

13. Dünya Böbrek Günü, bu sene 8 Mart Kadınlar Gününe denk gelmesi sebebiyle ‘’Kadınlar ve Böbrek Sağlığı’’ ana teması işlendi. Bu çerçevede Türk Böbrek Vakfı olarak  ‘’Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor’’ konulu çalışmalar hazırladık. Bu çalışmaları ülke düzeyinde çeşitli mecralarda yayınladık.  Sayın Timur Erk’in Moderatörlüğünde, Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Doç. Dr. İbrahim Kalelioğlu ve uzun yıllar diyabet ile mücadele eden sanatçı Burçin Orhon’un katılımları ile 5 Mart tarihinde bir panel gerçekleştirildi. Yine Dünya Böbrek Günü faaliyetlerimiz çerçevesinde, 9 Mart tarihinde, Timur Erk Moderatörlüğünde Prof. Dr. Ela Keskin, Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm’ün katılımlarıyla, Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğiyle bir panel daha düzenlendi. Panelin sonunda Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları korosu bir konser verdi.

Şeker ilave edilmiş gıdalarda, kullanım yoğunluğu artan “NBŞ” ( nişasta bazlı şeker) in insan sağlığına olan zararları hakkında yoğun bir kampanya başlattık. Yazılı, görsel ve internet medyasında konuyu derinlemesine irdeledik, sosyal medyada açıklamalarda bulunduk. Sonunda T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yayınladığı bildiri ile NBŞ’nin zararları bilimsel olarak kamu oyununa duyuruldu. NBŞ kotası % 10 dan % 5 e düşürüldü.

Vakfımız bünyesinde hazırlamış olduğumuz diğer bir proje, “İdrar Renginiz Sağlığınıza Dair Bir Çok Şey İfade Edebilir”  ana temasındaki  ‘’İdrar Afişlerimiz’’ ve tıbbi bilgi notu çok büyük ilgi gördü, görsel, yazılı ve internet medyasında geniş yer aldı, sosyal medyada  beğeni ile izlendi. Afişimiz İstanbul ve Trakya’daki okullara dağıtıldı, gelen taleplerle 76 şehirde, 2422 farklı kurumda, 10.000’den fazla  afiş asıldı. Halen afiş talepleri karşılanmaya devam etmektedir.

 Özellikle çocuklar tarafından yoğun olarak tüketilen “şeker ilave edilmiş içecekler” için, “içeceklerdeki şeker miktarı hiç düşünmediğiniz kadar yüksek olabilir, günde en az 8 bardak su için”  konulu proje çerçevesinde, “şeker afişi”  hazırladık. Bu afişteki amaç, gazlı içeceklerde, soğuk çaylarda, meyve sularında, aromalı sütlerdeki şeker miktarını göz önüne çıkarmak ve tüketicileri bilinçlendirmek. Hazırlanan afiş ve bilgi notu, görsel, yazılı ve internet medyasında, sosyal medya kanallarında yayınlandı. İstanbul ve Trakya’daki okullara dağıtıldı ve gelen taleplere göre ülkemizin muhtelif yörelerine, okullarına gönderildi. Afiş dağıtımı devam etmektedir.

Türk Böbrek Vakfı olarak İzmir’e temsilcilik vererek, Ege Bölgesi’ndeki faaliyetlerimiz yaygınlaştırılmaya başladı. Bu çerçevede ilk olarak 30 Mart tarihinde Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla 80. Yıl Ortaokulu öğrencilerine yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirdik. Eğitim çalışmamıza 7-8.sınıflarda öğrenim gören 80 öğrencinin yanı sıra öğretmenler, veliler ve İzmir İmbat Lions Kulübü üyeleri de katıldı. Ege bölgesinde 1.basamak hekimlere, İzmir’deki okullara eğitimler planlanmaktadır.

 Aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararlarından korunmak için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ettik. Ambalajlı gıdaların içerik etiketlerinde şeker ve tuz miktarlarını daha dikkat çekici hale getirmek için, İrlanda Kalp Vakfı’nın benzer bir çalışmasından ilham alınarak, paketli ve ambalajlı yiyecek ve içeceklerdeki tuz ve şeker miktarlarını renklerle belirten   ‘Trafik Işıkları” modelindeki projemizde,  başta çocuklar olmak üzere, tüketicilerin bu konuda farkındalıklarının arttırılması hedeflendi. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına da projemizi sunduk ve önerilerde bulunduk, Bakanlık önerilerimizi uygun buldu. 2019 yılı sonuna kadar zorunlu uygulamaya geçileceğini öğrendik.

 Trafik ışığı renklerinin gıda ambalajlarına uyarlanması gibi oldukça basit bir temele dayanan bu projede, yiyeceğin veya içeceğin her 100 gramındaki tuz ve şeker içeriğinin miktarı vurgulanıyor. Buna göre her 100 gramında 1,5 gramdan daha fazla tuz ile 22,5 gramdan daha fazla şeker bulunan gıdalar kırmızı renkle belirtiliyor. Kırmızı uyarı, söz konusu ürünün tüketilmemesi veya oldukça sınırlı tüketilmesi gereğini işaret ediyor. Sarı renkli uyarı, her 100 gramında en az 0,3, en fazla 1,5 gram tuz ile en az 5, en fazla 22,5 gram şeker içeren gıdaları kapsıyor. Bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin dikkatle tüketilmesi öneriliyor. Yeşil renkli uyarı ise güvenle tüketilebilecek ürünleri kapsıyor. Bu gruptaki gıdaların 100 gramında 0,3 gramdan daha az tuz ile 5 gramdan daha az şeker bulunuyor. Porsiyon başına sağlıklı miktarlarda tuz ve şeker içeren bu gıdaların da yine aşırı tüketilmemesi önemle hatırlatılıyor.

Bu proje kapsamında 30 Mayıs Çarşamba günü, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Sayın Timur Erk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yard. Timur Tuğral, Sporcu Hasan Yalnızoğlu, Murat Kölük İ.Ö.O öğrencilerinin ve basın mensuplarının katılımı ile İBB Florya Sosyal Tesislerinde proje lansmanını gerçekleştirdik.

Halkı aşırı şeker tüketiminin zararları konusunda bilinçlendirme çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Aşırı şeker tüketiminin vücudumuzdaki hangi organlara zarar vereceğini  ‘’İce Berg’ şeklinde anlatan bir kamu spotu hazırladık ve RTÜK den iznini aldık. Kamu spotunu ulusal ve yerel TV ve Radyo kanallarına gönderdik. Video halen TV ve radyolarda, sosyal medyada yayınlanmaya devam ediyor.

Bütün bu çaba ve hizmetleri ile vakfımız, sağlık vakıfları arasında LİDER konumuna yükselmiş bulunmaktadır.

32 yılda yakaladığımız bu çizgiyi yaratan başta yıllardır benimle beraber muhtelif Yönetim Kurulları’nda çalışmış ve çalışmakta olan Yönetim Kurulu üyelerimize, üst düzey yöneticilerimize ve en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm bağışçılarımıza ve mütevellilerimize, basına, bizi desteklemiş bulunan tüm yerel yöneticilere, üst düzey bürokratlara ve mülki amirlere, siyasi otorite mensuplarına içten şükranlarımı sunar, bundan sonraki çalışmalarımızda da desteklerinizin devamını dilerim.

 

Timur ERK

Vakıf Başkanı

Temmuz 2018