Etkinlikler

Su Tüketimi Alışkanlıklarımızı Ele Alan Anket Çalışmamız Sonuçlandı

img

Türk Böbrek Vakfı’nın resmi sosyal medya hesabından yürütülen anket üzerinden 850 binin üzerinde katılımcıya ulaşıldı. Yaklaşık 3 ay süren ve 18-65 yaş aralığındaki genel hedef kitleye uygulanan çalışmada, katılımcılara su tüketimi alışkanlıkları ile ilgili sorular iletildi. Anket sonuçlarından dikkat çeken ayrıntılar şöyle:

 • Evin Dışında Su Tüketimi Azalıyor! - ''Evimin dışında su tüketimim azalıyor.'' diyenlerin oranı %44. - Dışarıda tuvalete gitmekten kaçındığı için daha az su içmeye meyilli olanların oranı %52. İdrar renginin su tüketimine dair ipuçları verdiğini bilen ve su tüketimini idrar renginden takip edenlerin oranı %36.
 • 3 Kişiden 1’i Günlük Ne Kadar Su Tüketmesi Gerektiğini Bilmiyor! ‘‘Yetişkin bir bireyin her gün ne kadar su içmesi gerektiğini biliyor musunuz?’’ sorusuna ankete katılanların %70’i ‘Evet’ derken; %30’u ‘Hayır’ dedi.
 • Neredeyse Her 2 Kişiden 1'i Günlük Su Tüketim Miktarına Dikkat Etmiyor! ''Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat ediyor musunuz?'' sorusuna ankete katılanların sadece %57'si 'Evet' dedi.
 • Sabahları Güne Su İçerek Başlayanlar Çoğunlukta! ''Sabahları uyanınca güne bir bardak su içerek başlıyor musunuz?'' sorusuna ankete katılanların %62'si 'Evet' yanıtını verdi.
 • Suyu Tatlandırmak Su Tüketimini Artırıyor mu? Suyu tarçın, limon, meyve dilimleri ile tatlandırmanın daha fazla su içmeye yardımcı olduğunu düşünenlerin oranı sadece %38.
 • ‘‘Su, Sudur!’’ - ''Su ihtiyacınızı su ile mi, yoksa diğer içecekler ile mi karşılıyorsunuz?'' sorusuna cevap verenlerin %21'i su yerine diğer içecekleri tercih ediyor. - ‘‘Suyun yerini diğer içecekler alamaz.’’ diyenlerin oranı %86.
 • Her 2 Kişiden 1'i Bilmiyor! ''İçtiğiniz diğer soğuk ve sıcak içeceklerin vücudunuzun su ihtiyacını karşılamadığını, tam aksine susuzluğu attırdığını biliyor musunuz?'' sorusuna ''Evet'' diyenlerin oranı %48
 • Su İçmeyi Unutuyoruz! - ''Gün içinde su içmeyi unutuyor musunuz?'' sorusuna ankete katılanların %60'ı ''Evet'' dedi. - Su tüketimini artırmak için çaba sarf edenlerin oranı sadece %53. - Su içmek için kendine belirli aralıklar koyanların oranı %23. - Su içmeyi hatırlamak için bir uygulama kullananların oranı %9. - ''TBV tarafından yapılan su içmeyi hatırlatıcı bir uygulama yapılsa kullanırım.'' diyenlerin oranı %38.
 • Su içmeyi hatırlamak için yanında veya çevresinde su şişesi, , sürahi, termos vb bulunduranların oranı sadece %36.
 • Hava Sıcaklığı Su Tüketimimizi Etkiliyor! Hava sıcaklığı su tüketiminizi etkiliyor mu sorusuna ankete katılanların %77'si ''Evet'' yanıtını verdi.
 • Suyun Tadı, Sıcaklığı ve Kaynağı Önemli! - ‘‘Suyun tadı su tüketimimi etkiler.'' diyenlerin oranı %76. - ''Suyun sıcaklığı su tüketimimi etkiler.'' diyenlerin oranı %77. - ''İçtiğiniz suyun kaynağı sizin için önemli midir?'' sorusuna ''Evet'' diyenlerin oranı %80.
 • Su ve Sağlık İlişkisi Hakkında Bilinçli miyiz? -''Yeterli su tüketiminin vücudumuz üzerindeki faydalarını biliyorum.'' diyenlerin oranı %48. - ''Az su tüketmenin vücudumuz üzerindeki zararlarını biliyorum.'' diyenlerin oranı %56. - Az su içmenin nabız ritminin bozulmasına yol açabileceğini bilenlerin oranı %81. - Az su tüketmenin baş ağrısına sebep olabileceğini bilenlerin oranı %64. - Yetersiz su tüketimin yaşlılarda kafa karışıklığına sebep olabileceğini bilenlerin oranı %53. - Yetersiz su tüketimin cilt sağlığı ile ilgili çeşitli sorunlar yaratabileceğini bilenlerin oranı %70. - Yorgunluk hissinin yetersiz su tüketimi ile ilişkili olabileceğini bilenlerin oranı ise %58.
  Obez Market