Etkinlikler

SEMT PAZARINDA MEYVELERDEKİ ŞEKERE PORSİYON KONTROLÜ UYARISI

img

Hava sıcaklığının kendini gösterdiği yaz günlerinde birçok çalışmada yeterli su tüketimine dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı, sağlıklı ve serinletici özellikleri ile sınırsız tüketilebilen mevsim meyvelerini mercek altına aldı. Porsiyon kontrolü yapılmadan sınırsızca tüketilebilen meyvelerdeki şeker oranlarına dikkat edilmezse sağlığımız olumsuz etkilenebilir.

Bu noktadan yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, Bahçelievler'de kurulan semt pazarında "Azı Karar, Çoğu Zarar" tezgâhı açarak halkı bilgilendirdi. Şeker oranına göre hangi meyvenin bir günde ne kadar tüketilmesi gerektiği, aşırı tüketimi halinde hangi sorunlara yol açabileceği, meyve suyu yerinde meyve tüketmemizin önemini, pazar önlükleri ile tezgâh başına geçen TBV Başkanı Timur Erk ve TBV beslenme uzmanı Dyt. Gökçen Efe Aydın tarafından meyvelerle uygulamalı olarak anlatıldı.

Erk, yaptığı açıklamada, meyvelerin mevsiminde tüketildiğinde, içerdikleri yüksek vitamin ve mineral değerleri sayesinde sağlığın korunmasına yardımcı ve posalarıyla sindirim sistemi için faydalı olduğunu belirtti. Meyvelerin doğru miktar, doğru sıklık ve doğru şekilde yenilmesinin besinsel olarak alınacak verimi artıracağına işaret eden Erk, şu bilgileri verdi: "İçerdikleri meyve şekeri nedeniyle meyveler tüketilirken porsiyon miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı meyve tüketimi vücuda alınacak şekeri artırır. Sürekli bu şekilde beslenmek de sağlığı olumsuz etkileyebilecektir. Sağlıklı bir insan için günde üç porsiyon mevsiminde meyve tüketilmesi yeterlidir. Bir porsiyon meyve genellikle kişilerin avuç içi kadardır. Meyveler doğru sıklıkla yenmeli, 1 günde tüketilebilecek kadar meyve bir defada yenilmemelidir. Meyveleri ara öğün olarak bütün bir güne yayacak şekilde tüketmek en doğru tercihtir."

Erk, paketli meyve sularının da tüketilmelerine dikkat edilmesi gereken içeceklerden olduğuna ifade ederek, "İçerdikleri rafine şeker ve koruyucular nedeniyle hazır meyve sularına çok dikkat edilmeli, mümkünse bunlar tüketilmemelidir. Evde sıkılsa dahi taze meyve sularında bir günde tüketilmesi gereken miktardan daha fazla meyve kullanıldığından, olması gerekenden daha fazla miktar ve sıklıkta meyvenin tüketilmesine sebep olacaktır. Bu yüzden en sağlıklı meyve tüketimi, meyvenin meyve olarak yenilmesidir" diye konuştu.

Meyvelerin olgunlaştıkça şeker oranının artığını belirten Erk, "Bu durum meyveler kurutulduğunda da geçerlidir. Bu nedenle özellikle şeker hastalarının sürekli kuru meyve tüketmekten kaçınması gerekir."dedi. Erk, özellikle sıcak havalarda şeker ilave edilmiş hazır içecekler yerine mevsiminde ve karpuz gibi soğuk tüketilebilen meyvelerin tercih edilebileceğini dile getirdi. Yazın su tüketiminin artırılması gerektiğini ifade eden Erk, içilecek suyun meyvelerle daha lezzetli hale getirilebileceğini sözlerine ekledi.

    img
    Obez Market