Etkinlikler

Bartın MEM Protokol

img

Bartın MEM Protokolü

TÜRK BÖBREK VAKFI’NDAN BARTINLI ÖĞRENCİLERE SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİ !!!

OKULLARDA “AŞIRI TUZ VE ŞEKER TÜKETİMİNİN ZARARLARI İLE SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BESLENME VE HAYAT TARZI ÖNERİLERİ” EĞİTİM PROJESİ BARTIN’DA BAŞLIYOR…

Aşırı tuz ve şeker tüketimine bağlı olarak gelişen hastalıklar her yıl önemli bir oranda artış gösteriyor. Türkiye’deki 3 milyondan fazla obezite hastasının 1,8 milyonunu 18 yaş altındaki çocuklar oluşturuyor. Her yıl %8 oranında artan bu sayının ve ortaya çıkan böbrek hastalığı dahil birçok hastalıkların önüne geçmek ise beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden geçiyor.

Bu noktadan hareket eden Türk Böbrek Vakfı, Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak Bartın’da bulunan ilk ve orta dereceli okulları kapsayacak önemli bir projeyi hayata geçiriyor. İlk olarak belirlenecek pilot okulların öğrencilerine verilecek eğitim, öğretmenlere ve halka da sunulacak.

Böbrek hastalıklarının nedenlerini oluşturan obezite, hipertansiyon ve diyabetin önlenebilmesi için geliştirilen projenin ilk pilot uygulaması, 6 okuldan seçilen öğrencilerin katılımı ile Bartın Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’in de katılacağı eğitim, aşamalı olarak öğrenciler, öğretmenler ve halka yönelik olarak gerçekleştirilecek.

    Obez Market