Böbrek Sağlığına Kadın Eli Değiyor

Published on Mar 28th, 2018 under Genel.By

Türk Böbrek Vakfı, 2018 Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kapsamında “Kadın ve Böbrek Sağlığı” konusunu ele aldı.

Kadınların, toplumun yapıtaşı olma sıfatıyla gelecek nesiller yetiştirmesi, ailelerinin sağlığına ve alışkanlıklarına olumlu etkilerde bulunabilmesi için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. F. Ela Keskin ve İstanbul Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Kubat Üzüm ile Sporcu Hasan YalnızoğluTürk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk moderatörlüğünde söyleşi için bir araya geldi. Şişli Belediyesi’nin katkıları gerçekleştirilen halka açık etkinlikte, Hasan Yalnızoğlu ve Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu da yer aldı.

Obezite, hipertansiyon ve şeker hastalığı, böbrek sağlığını doğrudan etkileyen en önemli nedenlerin başında geliyor. Türkiye’de kadınlar ise bu hastalıklar açısından hem erkeklere göre, hem de ülke ortalamasına göre daha fazla risk altında. Bunlara ek olarak, erken doğumla ve/veya düşük doğum ağırlığıyla doğan bebeklerde gelecek için böbrek sağlığı riskleri de ortaya çıkıyor.

Kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonları, aşırı miktarda ağrı kesici kullanımı, lupus ve benzeri durumlar da böbrek sağlığını etkileyen nedenler arasında. Ülkemizde her yaştan ve sosyo-ekonomik durumdan kadınların böbrek sağlığı ve genel sağlık konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlenmesi son derece önemli bir hal aldı.

Söyleşinin ardından ise Lüleburgaz Ertuğrul Köyü ‘Cumhuriyet Kadınları Korosu’ tarafından “kadının toplumsal yeri” temasıyla şeker fabrikaları, kadın hakları, sağlıklı beslenme gibi konularda deyişlerin, türkülerin ve şarkıların yer aldığı bir konser verildi.

Leave a Comment