TÜRK BÖBREK VAKFI ÇOCUKLAR ARASI VİDEO, RESİM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By

Türk Böbrek Vakfı tarafından 8-12 yaş grubundaki ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine yönelik düzenlenen “Ben obez olsaydım neleri yapamazdım?” video, resim ve fotoğraf yarışması sonuçlandı…

Türkiye genelinde, İstanbul, İzmir, Antalya, Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Karaman ve Tokat gibi birçok ilden yüzlerce çocuğun katıldığı yarışmada toplam 67 öğrencinin başvuruları dikkate alındı. Yaş kriterinden dolayı çalışmaları değerlendirme dışı kalanların çalışmaları ise yarışma süresi sonunda TBV sosyal medya hesaplarından yayınlanması sağlandı.

Yarışma, 8-12 yaş arası çocukları kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. 8-28 Şubat tarihleri arasında, 20 saniyelik bir video, bir resim veya bir fotoğraf ile başvuran katılımcıların tüm başvuruları Türk Böbrek Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Video dalında en yüksek beğeniyi alan Ümraniye Çamlık Sevinç Koleji, 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 19 kişilik “NObezite Grubu” birinci olurken, resim dalında birincilik ödülünü İzmir –Urla’dan Perihan-Mahmut Celalettin Demirgüneş İlkokulu öğrencisi Eylül Şenel kazandı.

Fotoğraf dalının birincisi ise Antalya’dan çıktı. Alanya Mahmutlar 50. Yıl Ahmet Keşoğlu İlkokulu öğrencisi Yusuf Ebrar Akgül fotoğraf dalının birincisi olarak ödüle layık görüldü. Tüm kategorilerin birincilerine birincilik kupası, gruba fotoğraf makinası ile bireysel katılımcılara bisiklet armağan edildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm çocuklara sağlıklı yaşam gönüllüsü olmalarından dolayı teşekkür sertifikası verildi.

Sevinç İlkokulu Müdürü Ebru İlbay, organize ettiği törenle Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve vakıf çalışanlarını ağırlayarak öğrencilerin ödüllerine kavuşmasını sağladı. Törende çocuklara seslenen TBV Başkanı Timur Erk, katılan tüm öğrencilere teşekkürlerini ileterek,  yarışma temasının önemine değindi; “Dünyanın birçok ülkesinde çocuk obez sayısı ürkütücü rakamlara ulaştı. Gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturan obeziteye ve obezite kaynaklı kalp-damar ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek buradaki asıl amacımızdı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, ülkemizde 3 milyon obezin 1,8 milyonu 0-18 yaş aralığında. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, başta böbrek sağlığı olmak üzere genel sağlığı bizim önemli önceliklerimizden olmalı” dedi.

Erk; “her yıl Mart ayının 2. perşembe günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler ele aldığımız ‘Dünya Böbrek Günü’nün 2017 teması, böbrek sağlığının korunması amaçlı “çocuklarda obezite ile mücadele” oldu. Vakıf olarak yaptığımız tüm çalışmalarda bu konuya özellikle öncelik veriyoruz. İstedik ki bu süreçte siz genç beyinlerin de hem katkısı hem bilgisi olsun… Başvuru yapan tüm katılımcıların bu süreçte obeziteyi sorgulayıp araştırdıklarını, neden olduğu ve nelere yol açtığı konusunda fikir sahibi olduklarını düşünüyorum. Özellikle bu nedenle katılımlarınız bizim için son derece değerli” dedi.

Konuşmanın ardından önce yarışmaya katılan fakat yaş sınırından dolayı değerlendirme dışından kalan 1. Sınıf öğrencilerinden Mini Mini Birler Grubu’na teşekkür sertifikası ve kupa verildi. Sonrasında ise katılım sağlayan öğrencilere, böbrek sağlığının korunmasına dikkat çekmek amacıyla “sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri eğitimi” verildi.

Leave a Comment