BÖHAK BÖBREK HASTALARININ SORUNLARINI İKİ BELGESEL İLE MASAYA YATIRDI

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By

Türkiye’de bulunan yaklaşık 65.000 diyaliz hastası ve bu hastaların yakınları, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalıkları sebebiyle çeşitli sorunlarla ve bu sorunların olumsuz etkileri ile mücadele ediyorlar.

Haftada 3 gün 4’er saat diyaliz makinesine bağlanması gereken diyaliz hastalarının, diyalizde geçen sürenin dışında kalan zamanlarında çalışma hayatlarında yeterli performans gösteremedikleri ve sosyal hayattan eksik kaldıkları bir gerçek. Hastalar çoğu zaman memleketlerine gitmek ve tatil yapmak için organizasyon yapamadığı gibi üretken olamadıkları için ailelerine de ekonomik destek sağlayamıyorlar.

Toplantıda, Türkiye’de kronik böbrek yetmezliği hastalığının kamuoyu ve yetkili merciler tarafından yeterince bilinmemesi, hastaların hayatlarını daha da zorlaştırdığı, ayrıca tedavi gördükleri özel diyaliz merkezlerinin verdiği tedavi hizmetlerinin maliyetlerini dahi SGK’dan alamamaları nedeniyle yaşamları ile doğrudan ilgili olan bu tedavinin kalitesinin de düşebildiği mesajı verildi.

Mustafa Çatıkkaş’ın yönetmenliğinde BÖHAK’ın hazırladığı ve 28 yıldır hiç ara vermeden TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezinde diyalize giren Sedat Kızıltoprak’ın hayatının anlatıldığı “Bir Diyaliz Hastası Olarak” belgesel filminin gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı.

Türk Böbrek Vakfı ev sahipliğinde yapılan etkinlikte, hastaların ve diyaliz merkezlerinin sorunlarına dikkat çekmek üzere hazırlanan “Diyaliz Merkezlerinin Sorunları, Hastalara Yansıması ve Çözüm Önerileri” isimli bir diğer belgeselin de gösterildiği toplantıya çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri de katılarak destek verdiler.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BÖHAK Genel Başkanı A. Vahap Acar; “Biz bu belgeselde diyaliz hastaları kimlerdir, nasıl yaşar, hangi sıkıntıları çekerler, diyaliz hastası ne yer, ne içer, diyaliz hastası olan bir evde ailesi ne gibi sıkıntılar yaşar, bunları anlatmak için bu belgeselleri çekerken aynı zamanda bizlere hizmet veren diyaliz merkezlerinin sorunlarının hastalara nasıl yansıdığını da gözler önüne sermeye çalıştık.” dedi.

Toplantıya, İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Uzman Dr. Yusuf Akdoğan, Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Timur Erk, OHSAD- Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkanı Opr. Dr. Reşat Bahat, DİADER- Diyaliz Merkezleri Dernek Başkanı Yrd.  Doç. Dr. Hakan Kaptanoğulları, DİAMER- Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği Başkanı Dr. Basri Yılmaz, DİHED – Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Adem Sezen, DMED – Diyaliz Başhemşiresi Tuğba Cepken ve BÖHAK – Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı A. Vahap Acar katılarak sorunları dile getiren konuşmalar yaptılar. Toplantının ardından konuşmacılara birer plaket verildi.

Leave a Comment