Başkanın Mesajı: Sağlıklı Böbrekler İçin Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadele Ediyoruz

Published on Mar 27th, 2017 under Genel.By

Dünyada her yıl Mart ayının ikinci perşembesinde ISN – Uluslararası Nefroloji Birliği ile IFKF – Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu kurumlarının ortaklaşa düzenlediği Dünya Böbrek Günü (DBG), her sene yeni bir ana temasyı işler ve etkinlikler bu temaya uygun gerçekleştirilir.

Bu sene 100’e yakın ülkede, 900 etkinlikle kutlanan DBG’nin ana teması “Kronik Böbrek Yetmezliği ve Obezite” idi.

Biz ise ülkemizde 3 milyon obez nüfus içinde çocukluk çağında 1,8 milyon obezimiz olduğu için ana temayı “Çocukluk Çağında Obezite ile Mücadele ve Böbrek Sağlığının Korunması” şeklinde işledik.

Çocuklarımız artık sokaklarda, parklarda, açık spor alanlarında eskisi kadar hareket yapmıyorlar. Daha çok bilgisayar ve TV önünde uzun süre geçirerek hareketsiz kalıyorlar. Ayrıca hazır yiyecekleri ve gazlı içecekleri daha çok tüketerek obezliğe kanat açıyorlar. Bu nedenle çocuk obezitesi yılda % 10 oranında artıyor. “Buna dur deme zamanı geldi” diyerek çocuklarımıza daha çok hareket yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri için birçok etkinlikler düzenledik.

Yaptırdığımız animasyon filmi ile konuyu görsel hale getirdik. Ayrıca iki ünlünün nezaretinde yapılan beş egzersiz hareketini içeren video ile yakında sosyal medyada en az beş milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.

Özetle; ülkemizin sağlıklı kuşaklarını yetiştirmek için önemli bir kampanya başlattık. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak bu kampanyanın yurt sathında yaygınlaşmasına var gücümüzle çalışacağız.

Sağlıcakla kalın, çocuklarımıza sahip çıkın.

Timur Erk

Leave a Comment