Archive for 'Genel'

Sizi İyilik Peşinde Koşmaya Davet Ediyoruz!

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

2017 yılında ilk defa Türk Böbrek Vakfı olarak kronik böbrek hastaları için 5 adet hemodiyaliz cihazı alımı projemize bağış toplamak için 12 Kasım 2017‘de gerçekleşecek Avrasya Maratonu’na katılacağız.

“İyilik Peşinde Koş -Yardımseverlik Koşuları*” işbirliğinde gerçekleşecek organizasyonda, her bir koşucumuz kampanyayı çevresine duyurarak, bağış toplanmasına ve bu cihazların alınmasına katkı sağlayacak.

Cihazlar T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan devlet hastanelerine ve devlet üniversitesi hastanelerine bağışlanacak.

 • Yarış, 12 Kasım 2017 Pazar, saat 09.00′da başlayacaktır.
 • Kayıt bedeli 1-31 Ağustos 2017 tarihleri arası 60 TL, 1 – 30 Eylül 2017 tarihleri arasında 80 TL’dir. 9 – 11 Kasım 2017 tarihleri arasındaki Geç Kayıt Ücreti 100 TL + STK Bağış Ücreti (Kayıtlar kapandıktan sonra duyurulacaktır) olarak belirlenmiştir. http://www.istanbulmarathon.org/
 • Yarış tişört ve kol bantları TBV tarafından sağlanacaktır.
 • 10K koşucuları için zaman sınırı 4 saattir. Saat 13.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır, halen parkurda bulunan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilirler.
 • 10K çıkışı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerine 500 metre mesafededir. Yarış, Eminönü’nde, İETT Otobüs Durakları karşısında sona erer.
 • Katılım için linkten bireysel kayıt yapması gerekmektedir. https://ipk.adimadim.org/site/signup
 • İyilik Peşinde Koş platformu antrenmanlarına göz atmak için >> http://adimadim.org/adim/5/Caylaklara-Katilin.aspx
 • 10K koşuya nasıl hazırlanırım derseniz? >> http://www.adimadim.org/adim/7/kosu-programlari.aspx

*Adım Adım, İyilik Peşinde Koş, Sivil Toplum Kuruluşlarının Sosyal Projeleri için koşmak isteyen gönüllülerin kullandığı bir yardımseverlik platformudur.

Adımlarımıza güç katacağınız için, şimdiden teşekkür ederiz.

Sorularınız için bizi (212) 507 99 50 / Dahili 1480 numaralı telefondan arayabilir, adimadim@tbv.com.tr adresine yazabilirsiniz.

Adım Adım, Mart 2008’de yurtdışında “charity run” olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur.

Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.

2016 sonu itibariyle 25 binden fazla gönüllü koşucu ve 180 binden fazla bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 21 milyon TL’ye ulaşmıştır.

KOŞA KOŞA NELER BAŞARDILAR?

Adım Adım Oluşumu kurulduğundan bu yana Türkiye’de yardımseverlik koşusu aracılığıyla yaratılan kaynaklar ciddi boyutlara ulaşmıştır.

Sivil toplum kuruluşları, bireysel bağışın ne kadar önemli olduğunu kavramış ve bu anlamdaki çalışmalarına hız kazandırmışlardır.

2008-2016 yılları arasında 25.245 koşucu 30 sivil toplum kuruluşu için 182.842 bağışçıdan 21 milyon 208 bin 988 TL bağış toplamış ve 70.000 kişinin hayatlarını değiştirmişlerdir.

No Comments

Bu Sene Mezun Olan Bursiyerlerimize Başarılar Dileriz

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Vakfımız tarafından tıp fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere verilen karşılıksız burslarımızla, 2016-2017 öğretim döneminde 10 öğrencimizi mezun etmenin gururunu yaşıyoruz.

Bu sene burs verdiğimiz 13 kız, 29 erkek, toplam 42 öğrencimizin okuduğu üniversiteler ise İzmir 9 Eylül, Ankara, Ankara Yıldırım Beyazıt, Erzurum Atatürk, İstanbul Üniversitesi – İstanbul ve Cerrahpaşa, Adana Çukurova, Diyarbakır Dicle, Elazığ Fırat, Gaziantep, Ankara Hacettepe, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kocaeli, Konya Necmettin Erbakan, Manisa Celal Bayar, İstanbul Marmara, Muğla Sıtkı Koçman, Ordu, Edirne Trakya, Yozgat Bozok ve Van Yüzüncü Yıl Üniversiteleri olarak dağılım gösterdi.

Mezunlarımıza TBV adına Başkan Timur Erk tarafından gönderilen kutlama mektubunda, kendilerinin Türk Böbrek Vakfı’yla bağlantılarının devam etmesi temennisi paylaşıldı.

Başarılı mezunlarımız Dr. Yasin Özdemir’i, Dr. Müslüm Dursun’u, Dr. Mine Osman’ı, Dr. Abdülkadir Arbağ’ı, Dr. Bircan Aslan’ı, Dr. Nilgün Gültekin’i, Dr Tilbe Erten’i, Dr. Burhan Şafakoğlu’nu, Dr. Damla Ak’ı ve Dr İlyas Kaban’ı kutluyor, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak gençlerimizin yollarının açık olmasını diliyoruz.

No Comments

İçeceklerdeki Eklenmiş Şeker Miktarına Dikkat!

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Görüldüğü üzere aynı miktarda gazoz – gazlı içecek ile soğuk çayda şeker miktarı birbirine yakındır. Dolayısıyla her iki grubun fazla tüketilmesi zararlıdır.

Ülkemizde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, üç milyonu aşkın obez nüfusun 1 milyon 800 bininin 0-18 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. Bu sayının hızla artması, buna neden olarak aşırı şeker tüketiminin obeziteyi tetiklemesi, obezitenin ise kalp ve damar hastalıkları ile böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olması gerçeğinden yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 2017 yılını “Çocukluk Çağı Obezitesi ile Mücadele” yılı olarak ilan etmiş ve bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya kapsamında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın sağlıklı gelişimlerini sağlamak üzere özellikle bu yaşlarda önemli miktarlarda tüketilen gazlı ve şeker eklenmiş içeceklerin içerdiği şeker miktarını göstermek ve farkındalık yaratmak için tasarlanan bu afişlerin özellikle çocuklar, eğitmenler ve veliler açısından bilinç ve farkındalık yaratacağı düşünülmektedir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanmış olan protokol çerçevesinde, İstanbul genelinde tüm ilk ve orta öğretim okullarıyla paylaşılmak üzere hazırlanmıştır.

No Comments

Şeker Hastalığı ve Böbrek Sağlığına Etkileri

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Şeker hastalığı veya diyabet, vücudunuzun yeterli insülin üretemediği veya ürettiği insülini kullanamadığı durumlarda ortaya çıkar. İnsülin bir hormondur. Kanınızda ne kadar şeker (glukoz) olduğunu kontrol eder. Hormonlar, vücudunuzun çalışması ve sağlıklı olması için yine vücudun kendi ürettiği salgılardır.

İnsülin kanınızdaki şekeri, enerji üretmek için hücrelere taşır. Yeterli insülin olmadan hücreleriniz enerji açlığı çeker ve şeker kanınızda birikir. Bu durum zamanla böbrek hastalığı, kalp krizi, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, inme, göz hasarı ve amputasyona kadar gidebilen ayak sorunlarına neden olabilir.

Şeker hastalığı iyi kontrol edilmezse, kanınızdaki şeker düzeyi artar. Buna “hiperglisemi” denir. Yüksek kan şekeri, vücudunuzun en küçük kan damarlarına (kılcal damarlarınıza) zarar verir. İkramlık şekeri paketinden çıkartıp bir gece dışarıda bıraktığınızı düşünün, yapışkan hale değil, değil mi? Şimdi de kanınızdaki şekerin küçük kan damarlarınıza (kılcal damarlarınıza) yapıştığını ve kanınızın organlarınıza ulaşmakta zorluk çektiğini düşünün.

Böbreklerini çay süzgeci gibi düşünün. Çay demlediğinizde, süzgeç çayın bardağa dolmasına izin verirken, çay yapraklarını tutar. İşte böbrekleriniz de benzer bir şey yapar. Vücudunuzda gerekli şeyleri tutarken, atıkları ve fazla sıvıyı dışarı atar. Böbrekleriniz minicik kan damarları ile doludur. Zaman içinde, yüksek kan şekeri yüzünden bu incecik damarlar darlaşır ve tıkanır. Böbreklerinize daha az kan gittikçe, vücudunuzdan daha az atık ve sıvı atılır. Şeker hastalığının neden olduğu böbrek hastalığına “diyabetik böbrek hastalığı” adı verilir.

Böbrek hastalığı ne kadar ciddidir?

Kronik böbrek hastalığınızın olması – şeker hastası olmasanız bile- çok ciddi bir durumdur. Tedavi edilmezse neler yol açabileceğine bir bakalım:

 • Kalp ve damar hastalıkları

Kronik böbrek hastalarında kalp hastalıkları yaygındır. Aslında kronik böbrek hastalığı olan kişilerin çoğu böbrek yetmezliğinden değil, kalp hastalığından hayatlarını kaybederler.

 • Yüksek kan basıncı

Böbrekleriniz kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Ancak bir kere böbrekleriniz zarar gördüyse, bu görevlerini eskisi kadar iyi yapamayabilirler. Yüksek kan basıncı sonucu kalp yetmezliği, kalp krizi ve inme görülebilir.

 • Kansızlık

Kansızlık, bir diğer ifadeyle anemi, vücudunuzda yeterli kırmızı kan hücresi bulunmadığı anlamına gelir. Böbrekleriniz, vücudunuzun kırmızı kan hücresi yapımına yardım eder. Kırmızı kan hücreleri önemlidir, oksijeni akciğerlerinizden alıp vücudunuzun diğer kısımlarına taşırlar. Ancak böbrekleriniz hasara uğradığında bu görevi olması gerektiği gibi yerine getiremeyebilirler. Böbrek hastalarının çoğunda kansızlık görülür.

 • Mineral ve kemik bozukluğu

Kronik böbrek hastalığı kemikleriniz kalsiyum kaybetmesine neden olur. Kemikleriniz zamanla zayıflayabilir ve kolaylıkla kırılabilir hale gelir. Bir miktar kalsiyum, kalp ve damarlar gibi aslında bulunmaması gereken yerlerde birikir. Bu da kalp hastalığına neden olur. Aynı şekilde ampütasyona (uzuv kesilmesine) yol açabilir. Böbrek hastası pek çok kişi mineral ve kemik bozukluğuna sahiptir.

 • Böbrek yetmezliği

Böbrekleriniz kanınızdan atıkları uzaklaştırır ve vücudunuzun diğer bazı işlevleri yönetir. Kronik böbrek hastalığının beş evresi vardır. Erken evrelerde tedaviye başlamak, kronik böbrek hastalığının daha kötü bir hale gelmesini önler. Böbrekleriniz görev yapamaz hale gelirse, hayatınızın geri kalanı için diyaliz veya böbrek nakli tedavisine ihtiyaç duyarsınız. Tedavi görmezseniz, ölüm kaçınılmazdır.

 • Erken yaşta ölüm

Kronik böbrek hastalığı erken yaşta ölüme yol açabilir. Ancak tedavi sayesinde böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir. Eğer şeker hastalığınız varsa, sizi takip eden hekimin böbrek hastalıkları açısından da sizi yılda en az bir defa kontrol etmesi gerekir.

 • Şeker hastalığından kaynaklanan ciddi sorunlar

Kronik böbrek hastası olmanız, şeker hastalığınızı daha sorunlu bir hale getirir. Şeker hastalığı kaynaklı kalp hastalığı, inme, körlük, sinir hasarı geliştirme ve ayağın ampute edilmesi ihtimali, şeker hastalığınız varsa artacaktır.

Kronik böbrek hastalığım olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Böbrek hasarı, idrarınızda protein sızıntısına neden olur. Bu proteine “albümin” adı verilir. Düzenli sağlık kontrollerini yaptırdığınız yerde (örneğin aile sağlığı merkezi) idrarda albümin için tahlil yaptırabilirsiniz. Böylece özellikle şeker hastası olan kişilerde böbrek hasarının erken evrede ortaya çıkmasını sağlanır. Bu basit idrar testini yılda en az bir defa yaptırmalısınız.

Böbrek hasarım varsa ne olacak?

Sağlık hizmetini aldığınız hekim ya da kurum, sizin için özel bir tedavi planı yapacaktır. Bu plan alacağınız ilaçları, günlük sodyum tüketiminizi azaltmayı (tuz kısıtlamasını), belirli yiyecekleri sınırlamayı, egzersiz yapmayı ve fazlasını içerir.

Bunlara ek olarak böbrek işlevinizi takip etmek için düzenli kontrollerini yaptırmanız gerekir. Basit bir kan testiyle glomerüler filtrasyon oranını (GFO) görmek mümkündür. GFO değeriniz böbreklerinizin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını gösterir. Bu da tedavi planınızı hazırlarken hekiminize yardımcı olur.

Kronik böbrek hastalığı veya şeker hastalığınızın olması, böbreklerinizin işlevini mutlaka yitireceği anlamına gelmez. Kronik böbrek hastalığı olup olmadığını öğrenmek ve tedaviye başlamak, hastalığın daha sorunlu bir hale gelmesini önler.

Kronik böbrek hastalığını ve şeker hastalığının ortaya çıkardığı diğer sorunları nasıl önleyebilirim?

Kan şekerinizi kontrol altında tutmanız gözlerinizi, kalbinizi, sinir sisteminizi, ayaklarını ve böbreklerinizi korumanın en iyi yoludur. Böylelikle, şeker hastalığından kaynaklanan tüm sağlık risklerini azaltmış olursunuz. Böbrek hasarı olsun veya olmasın, şeker hastası olan herkes için bu geçerlidir.

No Comments

Çalışmalarımıza Destek Veren Kurumlara Teşekkürlerimizle…

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Dünya Böbrek Günü çalışmalarımız kapsamında her sene olduğu gibi 2017’de de çeşitli kurum ve kuruluşların desteğini alarak böbrek sağlığı mesajımızı geniş kitlelere ulaştırmaya çalıştık.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağının tüm imkanlarını kullanmaya, birbirinden farklı mecralar kullanmaya çalıştık. Hedef kitlemizin genişliği ve çeşitliliği göz önüne alındığında, yazılı, sözlü ve dijital medyanın tüm mecralarını harekete geçirmek, bizi hedefimize daha da yaklaştırdı. 2017 Dünya Böbrek Günü’nde Türk Böbrek Vakfı’ndan desteğini esirgemeyen kuruluşlara bir kez daha teşekkür ediyoruz.

No Comments

TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Yenileniyor

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Yılda yaklaşık 300 hastaya hemodiyaliz hizmeti veren ve Türkiye’nin kapasite açısından en geniş ölçekli diyaliz merkezlerinden biri olan TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, hastalarımızın memnuniyeti arttırmak ve mevzuata ilişkin gelişmeleri de karşılamak üzere modernize ediliyor.

Hastalarımızın mümkün olan en iyi koşullarda hizmet almasını sağlamanın önceliğimiz olduğu bilinciyle başlattığımız tadilatta, merkezin giriş ve birinci katındaki diyaliz salonları, hemşire odası ve refakatçi bekleme alanlarında kapsamlı bir yenilemeye gidildi.

Tadilatta elektrik ve su tesisatı,  ısıtma donanımı, tavan ve yer döşemeleri ile kapılar modern hale getiriliyor. Tadilatın kurban bayramına kadar bitirilmesi planlanıyor.

No Comments

Sosyal Medyada Hız Kazanıyoruz

Published on Ağu 19th, 2017 under Genel.By admin

Gerek böbrek sağlığı ile ilgili kamuoyuna bilgilendirmeler yapmak, gerekse genel sağlıkla ilgili bilgiler vermek üzere kullandığımız sosyal medya hesaplarımızda, son dönemdeki takipçi yükselişi oldukça göz çarpıyor.

Sosyal medya hesaplarımızda ağırlıklı olarak kronik böbrek hastalığı (KBH) ve KBH ile mücadelede alınacak önlemler, organ bağışı, sağlıklı beslenme, düzenli egzersizin önemi, çocukluk çağı obezitesi, su içme alışkanlığı, şeker ve tuz tüketimi gibi konularda ilgi çekici görsellerin ve uzmanlardan alınmış bilimsel bilgilerin kullanılıyor.

Sizler de bu konuları yakından takip etmek ve bilgilenmek için bizi takip edin:

Facebook: / TurkBobrekVakfi

Twitter : /turkbobrekvakfi

Instagram: /turkbobrekvakfi

No Comments

TÜRK BÖBREK VAKFI’NDAN SOMALI MİNİKLERE 23 NİSAN HEDİYESİ

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By admin

2014 yılında Soma’da yaşanan maden kazasının ardından, vefat eden madencilerin çocuklarına eğitim odaklı (daha fazla…)

No Comments

TÜRK BÖBREK VAKFI ÇOCUKLAR ARASI VİDEO, RESİM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By admin

Türk Böbrek Vakfı tarafından 8-12 yaş grubundaki ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine yönelik düzenlenen (daha fazla…)

No Comments

EDİRNE’DE 2017’NİN İLK BÖBREK SAĞLIĞI ETKİNLİĞİNİ DÜZENLEDİK

Published on Nis 29th, 2017 under Genel.By admin

Türk Böbrek Vakfı ile Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünce, obeziteyle mücadele ve sağlıklı beslenme (daha fazla…)

No Comments